2024. november 22., Cecília

Promóció

A nem látható betegségek is felderítésre kerülhetnek a szőlészetekben (X)

X 2024.11.20. 14:40

 

A modern technológia rohamos fejlődése mára a mezőgazdaságot is átalakította. A drónok alkalmazása már nemcsak a szántóföldi növények vizsgálatára korlátozódik, hanem a szőlőtermesztésben is egyre nagyobb figyelmet kap.

 

 

A jó hír az, hogy a Novabird drónos felmérések segítségével képes segíteni a gazdákat, így ma már a szőlőültetvények is profitálhatnak a drónok által gyűjtött precíz adatokból. Az kapott értékek fontossága megkérdőjelezhetetlen az olyan borvidékeken, mint pl. a tokaji, ahol a szőlő minősége közvetlen hatással van a világhírű borokra.

 

A kutatás alapja: adatok, adatok, adatok

 

Minden elemzés az adatgyűjtéssel kezdődik, és ez alól a szőlőültetvények sem kivételek. A kutatók három különböző területet választottak ki a tokaji borvidéken, hogy változatos körülmények között végezzék el a vizsgálatokat. Az elemzett területek mind neves borászatokhoz tartoztak: Bodrogkeresztúron, Tarcalon és Mádon található parcellákról származtak az információk.

 

A Novabird drónjai kétféle kamerával szálltak a levegőbe: hagyományos fotogrammetriai eszközökkel és multispektrális eszközökkel. Az utóbbi különlegessége, hogy hat eltérő objektív segítségével rögzítették az adatokat, így az eszközök képessé váltak a szabad szemmel láthatatlan információkat is feltárni.

 

Ezek az érzékelők a fénytartományok széles spektrumát figyelik, ezáltal pontos képet kapunk a szőlő egészségi állapotáról, például a fotoszintézis intenzitásáról vagy a növény stressz-szintjéről.

 

Mit árul el a multispektrális kamera?

 

A multispektrális felvételek feldolgozásakor az elemzők olyan adatokat nyernek, amelyek a felszíni szemrevételezés során rejtve maradnának. Az elemzések segítségével meghatározható, hogy a szőlőtőkék hol küzdenek tápanyaghiánnyal, és az is, ha valamilyen betegség vagy kártevő okozta probléma alakult ki a területen.

 

A vizsgálatokból a szőlőtőkék aktuális állapotáról kaphatnak részletes képet a szakemberek, valamint hosszabb távon is nyomon követhetik a változásokat. Ezek az adatok jelentős információkkal szolgálnak, amikor a szőlészek döntenek a szükséges beavatkozásokról, legyen ez trágyázás, öntözés vagy a növényvédő szerek alkalmazása.

 

Az adatok feldolgozása és értelmezése

 

A több hónapon át tartó adatgyűjtést követően az információk kiértékelése komoly elemzőmunkát igényelt. Az eredményeket speciális térinformatikai rendszerekben dolgozták fel, amelyek térképes formában jelenítették meg a problémás területeket. Ez a vizualizáció hatékony segítséget nyújtott a szőlőművelőknek, hiszen általa azonnal látták, hol van szükség beavatkozásra.

 

Az így kapott térképek pontosan megmutatják, mely parcellák küzdenek hiányállapotokkal, és hol vannak a leginkább érintett gócpontok. Ezzel a lehetőséggel a terméshozam és a minőség is növelhető, így hamar megtérül a befektetett pénz.

 

A drónos felvételek alkalmazása nemcsak a szőlészetek területén jelent hatalmas változást, hanem az egész agrárvilágra nézve. A célzott vegyszerfelhasználás és öntözés a fenntartható mezőgazdaság jövőjét jelenti.

 

(Szponzorált tartalom)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egerben láttam, hallottam csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló