2024. november 23., Kelemen Klementína

Mindenki ügye

Tudják-e az osztrákok, hogy mit ünnepelnek a magyarok március 15-én? Kiderül egy bécsi VIDEÓBÓL

EÜ/Azonnali 2019.11.30. 00:00

Ellenük kelt fel a magyar nép, de vajon emlékeznek-e egyáltalán az egészre?

 

Mit szólnak hozzá a bécsi járókelők, hogy a Habsburg-ellenes forradalom évfordulója nemzeti ünnep nálunk? Hogyan viszonyulnak ők a Habsburgokhoz? Mi köze a monarchiának a mai EU-hoz? És mit kívánnak a magyaroknak március 15-ére? - többek között ezekről faggatta a bécsi járőkelőket az Azonnali stábja.


„Emiatt nem koccintanak sörrel a magyarok!” – feleli egy úr a bécsi Városháza előtti parkban egy padon. Arról kérdezték, tudja-e mit ünnepel március 15-én a magyar nemzet. Naná, hogy tudja. De nincs ezzel mindenki így: az Azonnali által megkérdezett bécsi járókelők többsége ugyan rengeteget tud a Habsburg-korszakról, ám 1956 híre nagyobb odaát, mint 1848-é.

 

A Habsburgok megítélése is vegyes abban az országban, ahol ún. Habsburg-törvényekkel állami tulajdonba vették a Habsburg-család vagyonának, földbirtokainak és alapítványainak nagyrészét (csak egy kicsi magánvagyonként meghatározott részt hagytak meg nekik), és csak 2011-ben tették lehetővé, hogy egyáltalán fennálljon az elméleti lehetősége annak, hogy a Habsburg-család valamely tagja Ausztria államfője lehessen.


A videóban akadt, aki egyenesen az Európai Unió előfutáraként tekint az Osztrák-Magyar Monarchiára, de volt olyan megszólaló is, aki szerint az államforma lényegtelen, akkor is korrupt és gonosz volt a vezetőréteg, amikor báróknak és hercegeknek hívták őket, és ma is, amikor politikusoknak.


Végül arról kérdezték a bécsieket, mit kívánnak a nemzeti ünnep alkalmából a keleti szomszédnak. Egészséget, sok sikert, európaibb gondolkodást, kevésbé agresszív Orbán Viktort, hangzottak a válaszok. A magyarokkal sörrel koccintani nem tudó úr úgy fogalmazott:


„Bár hülyén hangzik, de Ferenc Józsefnek volt az az uralkodói jelmondata, hogy viribus unitis. Egyesült erőkkel. Csak így élheti túl Európa.”


Akit a jelen Ausztriájának létrejötte, és annak a Habsburgokhoz való viszonyulása érdekel, olvassa el erről Techet Péter Azonnalin megjelent esszéjét. Mindenki más meg nézze meg a Bécsben forgatott videót.

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló