Megérkezett az idei első hó
Szó szerint kísérteties jelenséget fotózott le Demecs Norbert az ország legmagasabb pontjánál, a Heves megyei Kékestetőn járva.
Mintha egy óriási, hosszúlábú emberalak tűnne elő a ködből, fényes glóriával a teste körül. Egy közelebbről fotózott kép azonban már közelebb visz minket a titokzatos jelenség megfejtéséhez:
Ebből már kitalálta, mit lát? Ha nem, segítünk egy újabb képpel:
Nos, akkor szabad gazda: ez bizony egyértelműen a Kékestetőn lévő "TV-torony" árnyéka.
Fotó: MTI
Demecs Norbert Facebook-oldalán magyarázatot is kapunk a torony árnyékát körülvevő fényjelenségre: "A glória nem más, mint a Nappal ellentétes oldalon megfigyelhető légköroptikai jelenség. Viszonylag ritka jelenségnek számít, s megpillantásának kulcsa nagyrészt a szerencsén múlik: jókor kell jó helyen lenni. Akkor látható, ha az észlelő árnyéka egy, a Nappal ellentétes irányban lévő felhőre, vagy ködrétegre vetül, ez lehet hegységekben vagy repülőgépen is. Az árnyék körül ilyenkor színes gyűrűk jelennek meg.
A glória közepén megjelenő sejtelmes árnyékot nevezi a népnyelv hegyi kísértetnek. Az árnyék azonban nem feltétlenül csak emberé lehet: egy nagyobb tárgy, épület, hegy árnyéka is megfigyelhető a jelenség középpontjában.A légköroptikai jelenség neve a németországi Harz-hegységben lévő Brocken-hegyről származik, ahol a feljegyzések szerint első alkalommal megfigyelték azt. Az összeesküvés-elméletek és a paranormális jelenségek hívei hisznek abban, hogy a Brocken-hegyi kísértet látványa átkot jelent a megfigyelőre nézve – hitük szerint az önmagát szivárványszínű glóriában megpillantó személy a hegyekben fog meghalni. Ezt a babonát a két világháború közötti évek egyik legnagyobb lengyel hegymászója, a kritikus és újságíró, Jan Alfred Szczepański találta ki majd népszerűsítette a turisták tömegei előtt, akik látták ezt a jelenséget."