Kigyulladt a szarvaskői lovastábor
Mi is sokszor foglalkozunk a Bükkben és a Bükk környékén (egyebek közt a Zemplénben) élő farkasokkal. Most a Zemplénből érkezett egy hír, miszerint farkasok végezhettek egy másfél mázsás szarvasmarha borjúval a hétvégén a hegységben lévő Füzéren - közölte Horváth Jenő gazdálkodó az MTI-vel hétfőn. A gazdálkodó - aki a település polgármestere - elmondta, hogy állatait villanypásztorral és karámmal körbekerített réten tartja, a területet kutyák is őrzik.
Az, hogy farkasok voltak a támadók, a borjú sérüléseiből látszik, és ezt az állatorvos is megerősítette - tette hozzá. Horváth Jenő megjegyezte: a farkasok eddig leginkább a környékbeli vadállományból ejtettek zsákmányt, haszonállatot ért támadásról szerinte eddig hivatalos feljegyzés nem készült Zemplénben. Hozzátette: egy másfél mázsás állat leteperéséhez legalább négy farkas együttműködésére volt szükség.
Horváth Jenő felhívta a figyelmet arra, hogy a ragadozók eddig kerülték az emberek által gyakran látogatott helyeket, a támadás helyszíne azonban egy frissen kaszált, bálákkal teli, körbekerített, karbantartott legelő a település belterületétől alig nyolcvan méterre, az erdő szélén. A gazdálkodó polgármester információi szerint az Aggteleki Nemzeti Park szakemberei kameracsapdát helyeztek el a helyszínen a farkasok jelenlétének bizonyítására.
Szabó Ádám, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságának zoológiai szakreferense az MTI-nek elmondta: a hasonló jellegű támadásokat tapasztalataik szerint az okozza, hogy a gazdálkodók nem védik megfelelően állataikat a ragadozóktól. Az egy szál vezetékből álló villanypásztorok vagy a hiányos karámok a haszonállatokat visszatartják ugyan az elkóborlástól, ám a farkasok ellen hatástalanok - mondta.
Hozzátette: a szigorúan védett zempléni farkasok újbóli megjelenése és elszaporodása újfajta kihívások elé állítja a gazdálkodókat.
A füzéri esetről úgy vélte: a növendék borjú valószínűleg leszakadhatott a csordától, úgy kaphatták el a farkasok. A szarvasmarhák ugyanis óvják borjaikat, így a farkasoknak esélyük sem lett volna egy tehéncsorda közepén leteperniük a fiatal állatot.
Köszönik, jól vannak: FOTÓKON mutatjuk a Bükkben tanyázó farkasokat
Vajon merre járnak a Bükkben letelepült és már szaporodó farkasok? A nemzeti park munkatársai jártak a nyomukban. „Hányan vannak, merre járnak a farkasaink?" - teszi fel a kérdést a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának (BNPI) honlapján megjelent beszámoló.