Megérkezett az idei első hó
Valószínűleg az utolsó közvéleménykutatás készült Egerben május végén, aminek adatait megszereztünk. Az 500 fős (anoním) mintavétel során az uniós és az önkormányzati részvételi hajlandóságon túl rákérdeztek a pártokra és a jelöltekre is, vizsgálták a támogatottságokat, továbbá az egrieket érintő problémákról is érdeklődtek a kérdezőbiztosok.
Az egyik legfontosabb és szerintünk meglepő eredménye a kutatásnak az, hogy rendkívül magas azoknak a száma, akik úgy tervezik, hogy elmennének szavazni. Az uniós és az önkormányzati választás idén először egy napra esik, de a felmérésből megismert 78%-os részvételi adat még így is meglepően magas, vagyis azt jelent, hogy rengetegen fognak elmenni a szavazásra a következő vasárnap. A kutatás másik elgondolkodtató adata a bizonytalanok magas (40% körüli) száma.
Az uniós pártpreferenciák a következőképpen néznek ki egy héttel a választások előtt:
Összegezve jól látszik, hogy a Fidesz kimagaslik a mezőnyből és a magyar közéletbe berobbanó Tisza párt az ellenzéki összefogással (DK-MSZP-P) versenyez a második helyért. Ha pedig az egrieken múlna, a többi párt be se jutna az Európai Unió parlamentjébe.
Az önkormányzati preferenciák:
A pártpreferenciák – jobban mondva a jelölőszervezeti preferenciák – már kicsit szórtabb képet mutatnak az önkormányzati választás tekintetében. Itt is kimagasló a Fidesz támogatottsága, azonban az ellenzéki összefogás (DK-MSZP-P-Momentum) némileg előzi Mirkóczki Ádám jeleölő szervezetét, továbbá a Kutyapárt is jelentősebb támogatással rendelkezik. Ennek az adatnak azonban kérőjeles a kimenetele, főleg ha a listás mandátumokat nézzük, amiből négyet osztanak ki. Mivel több „erős” független jelölt is indul különböző választókörzetekben, nagyon bizonytalan, hogy kik szerezhetnek innen mandátumot, de az adatok alapján a Fidesz, az ellenzéki összefogás, Mirkóczki Ádám jelölő szervezete, a Civil Közéleti Egyesület valamint a Kutyapárt kaphat. Noha az Oroján Sándor-féle Egeréert Most Egyesület is megugorja a küszöböt (5%), de lemaradni látszik a végső versenyben.
A polgármester-jelöltek támogatottsága
Itt már komolyabban kezdenek összekuszálódni a szálak, ugyanis a fentebbi pártpreferenciákhoz képest már komoly kilengések tapasztalhatók az egyes jelöltek és a jelölő szervezeteik között. A Fidesz jelöltje Vágner Ákos – noha magas a párt támogatottsága – a biztos szavazók között mégis csak 30 %-os támogatottsággal bír. Ezzel szemben Pál György, a közös ellenzéki jelölt magasabb egyéni támogatottsággal bír, 26 %-ra méri a kutatás a biztos szavazók táborában. Mirkóczki Ádám nagyjából hozza a jelölő szerveztének támogatottságát a maga 15%-ával. A Kutyapártos Domán Dániel 7%-os népszerűségnek örvend, Oroján Sándor pedig megközelítőleg 10 %-ot érne el – ha május végén lettek volna a választások.
Biztos választók
Vágner Ákos 30%
Pál György 26%
Mirkóczki Ádám 15 %
A kutatásból jól látszik, hogy a feltörekvő Tisza Párt alaposan belekavart az egri helyzetbe, akisebb pártoktól többeket "elszipkázott), akár a Mi hazánkat, akár az ellenzéket nézzük, de pl. a Mi Hazánk még tartogathat meglepetéseket, mint ahogy az utolsó egy hét hazai és városi eseményei is.
A közvéleménykutatás kitért még több közéleti kérdésre. Az alábbi kérdéseket tették fel a kérdezők (ezeket abban a sorrendben írjuk le amilyen mértékben a válaszadók azt problémásnak tartották):
Parkolás (72 pont)
Közlekedési dugók (66 pont)
Közterületek állapota, utak, járdák (66 pont)
Drogosok megjelenése a közterületeken (63 pont)
Betörések, autófeltörések növekvő száma (60 pont)
Idősek ellátása (51 pont)
Zöldfelületek (48 pont)
Közösségi közlekedés (43 pont)
Míg a lista felső részében a problémák nagysága meghatározó a válaszadók szerint, addig a lista alján szereplő problémák esetébe kiegyenlítettebb a válaszadók értékítélete.
indexkép: MTI/ Komka Péter