Kigyulladt a szarvaskői lovastábor
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta frissülő adatbázisa alapján megállapítható, hogy összességében csökkenő tendenciát mutatott a regisztrált álláskeresők átlagos száma 2012 és 2022 között Egerben.
A regiszterből kiderül, hogy 2012-höz képest az utolsó lezárt évben megközelítőleg 62,5 százalékkal kevesebb álláskeresőt tartottak nyilván az Egri Járási Hivatalnál. A csökkenő tendencia csupán egyszer, méghozzá a 2020-as esztendőben tört meg jelentősebben, ami minden bizonnyal az ebben az évben kirobbant koronavírus-járványra, illetve az annak megfékezése céljából alkalmazott lezárásokra visszavezethető. A regisztrált álláskeresők átlagos száma ekkor körülbelül 40%-kal ugrott meg Egerben a 2019-es adatokhoz viszonyítva.
Az NFSZ adatbázisa alapján készített táblázatból továbbá jól látszik, hogy a regisztrált álláskeresők nemek szerinti megoszlásában a férfiak és nők aránya közel azonosan alakult az elmúlt 10 év során, nem mutatkoztak kiugró különbségek. Mindez a korcsoport szerinti lebontásról már nem mondható el, ami egyértelműen a 25-54 év közöttiek túlnyomó többségéről tanúskodik, bár való igaz, hogy számuk dinamikusan csökkent, ellenben az 55 év és feletti korosztállyal, ahol inkább növekedés volt tapasztalható.
Különbségek mutatkoznak az iskolai végzettség szerinti összevetésben is, ami alapján a magasabb képesítés birtokában lévők könnyebb munkaerőpiaci boldogulása körvonalazódik. Legnehezebb helyzetben egyértelműen a csupán általános iskolát végzettek vannak, akik szinte minden évben a regisztrált álláskeresők legalább 40 százalékát tették ki Egerben. Ezt követően a magasabb iskolázottság szerint az arányok fokozatosan csökkennek, egészen a gimnáziumot, illetve a főiskolát, egyetemet végzett álláskeresők átlagos számának összevetéséig, ahol az tapasztalható, hogy a különbségek az utóbbi években szinte eltűntek, minimálisra zsugorodtak.
Forrás: Az elemzést készítette az EgerAllas.hu, az adatok forrása a NFSZ.
indexkép: Getty Images