2024. október 30., Alfonz

Promóció

A minták szerepe (X)

X 2024.07.29. 10:31

 

Legyen szó egyéni vagy vállalati válsághelyzetekről, depresszióról egyéni vagy gazdasági értelemben, hajlamosak vagyunk az adott körülményeket, az agy kémiai vagy az adott vállalat pénzügyi egyensúlyának felborulását okolni, és arról könnyen megfeledkezünk, hogy döntéseink, cselekvéseink alakulásában mekkora szerepet játszanak a minták.

 

 

Amikor az EnergyHub cégcsoport esettanulmányok készítésekor konkrét megoldási javaslatokat, cselekvési terveket készít, a munkatársak mindig a teljes képet veszik figyelembe, pont ahogy az egyéni sors esetében is a tanult, öröklött mintázatok figyelembevételével lehet csak értékelni egy adott élethelyzetet.

 

Megoldatlan helyzetek

 

Mindenki életében vannak, voltak olyan helyzetek, amiket próbál, próbált megoldani, valamiért mégsem sikerült továbblépnie, fejlődnie.

 

Emögött minden esetben a szembenézés hiánya sejlik fel gátló tényezőként, hiszen a fájdalmas igazságokat mindenki hajlamos inkább elrejteni, elfojtani, mint felfejteni a helyzetet mélységében.

 

Sokszor ez a helyzet a vállalkozások esetében is: a cégvezetők inkább a tüneteket kezelik, minthogy a vállalat tényleges helyzetét átvilágítva keressenek stratégiai megoldásokat. Ehhez persze nagy segítséget jelenthet a szakértő külső szem: az egyén esetében egy pszichológus, a cégek esetében pedig egy megfelelő tanácsadó cég.

 

Öröklött reakciók

 

2014-ben az atlantai Emory egyetem kutatói érdekes kísérletet végeztek egerekkel: minden alkalommal, amikor egyébként kellemes, táplálékkal kecsegtető cseresznyeillatot permeteztek a ketrecükbe, nem életveszélyes, de azért fájdalmas áramütésnek tették ki az állatokat. Szegény egerek elég gyorsan megtanulták, hogy félniük kell az illattól, az áramütés nélkül is jelentkeztek a stressztünetek.

 

A dolog érdekes része ezután következett, hiszen az eredeti kísérletben résztvevő állatok utódait is megfigyelték, ők több generáción keresztül mutattak félelmet a cseresznyeillat észlelésekor, pedig őket sosem “tanították” áramütéssel.

 

Mivel a cégeket emberek irányítják, ezért ezek a minták, öröklött reakciók tetten érhetőek a döntéshozatalban is, így pozitív változásokat ígérő forgatókönyvek, cselekvési tervek megvalósulásának is lehet gátja valamilyen rejtett, öröklött félelem.

 

Úton a megoldás felé

 

A személyes, öröklött mintázatok felfejtéséhez négy fontos lépésen keresztül vezet az út.

 

Először is meg kell határozni, a tüneteket, azaz mi az, ami nyomaszt, mit érzünk akár magánszemélyként, akár cégvezetőként megoldandó feladatnak.

 

A problémát aztán érdemes tényezőkre, szereplőkre bontani, és egyenként meghatározni a hozzájuk fűződő viszonyt külön-külön, így a probléma, trauma forrása is konkrétan detektálható.

 

Érdemes végiggondolni, mi a legrosszabb forgatókönyv, mi történhet, ha a jelenlegi egyensúlyi helyzetet megbontjuk egy új, kedvezőbb állapot kialakítása érdekében.

 

Az előző három lépést összegezzük, leírjuk a jelenlegi helyzetet, megfogalmazzuk, hogy mi pontosan a baj, és meghatározzuk a megküzdési stratégiát.

 

(Szponzorált tartalom)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egerben láttam, hallottam csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló