Kigyulladt a szarvaskői lovastábor
Tavaly ősztől mostanáig 82-en fagytak meg Magyarországon – jelentette pénteken a Magyar Szociális Fórum.
Azt írják, a halálesetek tavaly október eleje és idén január eleje között történtek, és a számuk erősen növekvő tendenciát mutat az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest (tavaly január elején arról számoltak be, hogy 2020 december végéig az 54-et érte el a fagyhalál áldozatainak száma, ezen a télen viszont már december közepén 55 halott volt).
A Szociális Fórum szerint az áldozatok számának növekedése nem annak tulajdonítható, hogy a mostani tél hidegebb volna az előzőnél, hanem annak, hogy a szétzilálódott szociális háló nem védi meg az idős, beteg, magányos embereket.
Az áldozatok többsége fűtetlen helyiségekben, túlnyomó részt lakásokban hűlt ki végzetesen, kisebbik részük pedig közterületeken. Többen kórházba szállításuk közben, vagy beszállításuk után haltak meg.
Az MSZF arra kéri a lakosságot, hogy fokozott odafigyeléssel és törődéssel igyekezzen tőle telhetően pótolni az állami gondoskodás hiányát.
Életbe lépett a vörös kód
Mint a 24.hu írja, a kormány egyelőre annyit tett, hogy csütörtök este az Észak- és a Dél-Alföldön életbe léptette az úgynevezett vörös kódot, ami kötelezővé teszi valamennyi szociális intézménynek a hajléktalan vagy bajba jutott emberek befogadását. A vörös kód hétfő 20 óráig érvényes, miután az előrejelzések szerint a következő napokban éjszakánként mínusz 10 fok alá esik a hőmérséklet.
Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár jelezte: a hajléktalanellátó rendszer kihasználtsága országosan jelenleg 76 százalékos, a fővárosban 68 százalékos. Van szabad férőhely a hajléktanszállókon, ezért kérik az érintetteket, vegyék igénybe a szolgáltatást.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat arra hívta fel a figyelmet, hogy a hajléktalan emberek gyorsan kihűlhetnek. A karitatív szervezet kérte, senki ne legyen közönyös, vegye észre, ha valaki hosszú időn át mozdulatlanul ül, fekszik. Ha nem tud válaszolni, rosszullétre, fájdalomra panaszkodik, hívja a 112-es segélyhívót vagy a hajléktalan ellátó diszpécserszolgálatot (ez Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megyékben 06 46/530-268)