2024. november 23., Kelemen Klementína

Környék ügye

Bélapátfalva: a Fidesz beígért egy új üzemet, de a cég lelépett az állami százmilliókkal

2019.11.30. 00:00

Vádat emelnek a vállalkozás ellen, amely egyebek közt Bélapátfalvára akart üzemet építeni, de leléptek az állami támogatással, a gyár pedig sehol. A beruházással sokáig Horváth László fideszes országgyűlési képviselő dicsekedett.

 

„Sikerül tartalommal megtölteni a bélapátfalvai kistérség szabad vállalkozási zónáját, amely iránt egyre nő az érdeklődés: a budapesti Fuvar Logisztik Kft. 239 millió forint vissza nem térítendő, munkahelyteremtő támogatásból egy brikettáló üzemet épít a Bélapátfalvai Ipari Park legnagyobb csarnokának egy részén, 2000 négyzetméteres területen, ahol a jövőben 102 embert foglalkoztatnak majd” – áll egy 2013-as beszámolóban, amely még mindig visszakereshető a Heves Megyei Közgyűlés honlapján. Minderről Horváth László fideszes országgyűlési képviselő beszélt a támogatási szerződés aláírását megelőző sajtótájékoztatón, a Bélapátfalvai Járási Hivatalban.

 

Ezen a sajtótájékoztatón ott ült Horváth mellett a pályázati támogatást elnyerő cég, a Fuvar Logisztik ügyvezetője, Fazekas G. Albert is, de nem ő, hanem a fideszes politikus részletezte, hogy 2014 februárjában már indul a termelés. Nos, a termelés a mai napig nem indult el, a beígért 102 új munkahelyből pedig egy sem valósult meg. Ami pedig a legrosszabb, eltűnt az állami támogatás majdnem teljes egésze, amely 239 millió forint volt.

 

Horváth László saját weboldalán többször is beszámolt a pályázatról és a gyár építésének terveiről, fotókat is közölt arról, hogy állítólag már jól áll az üzem építése. Nos, nem állt jól, aztán a fideszes politikus, miután látta, hogy őt is és az államot is palira vette a cégcsoport, szabálytalansági eljárást kezdeményezett az akkori Nemzetgazdasági Minisztériumnál. Egyebek közt ennek is köszönhető, hogy az egészből egy egész komoly bírósági ügy kerekedett. Mint kiderült: a cég egy másik, több százmilliós állami támogatást is elnyert, amelyből szinten elég sokat zsebre tettek anélkül, hogy megvalósították volna azt, amire kapták a pénzt.

 

Háttérben a bélapáti ipari park, ahol nem épült meg az üzem. A Fidesz-molinohoz közelebb Horváth László, országgyűlési képviselő. Fotó: horvathlaszlo.hu 

 

 

A főügyészség szerint fiktív pályázatokkal szerezték meg a pénzt

 

Mivel a pénzeknek nyoma veszett, a beruházások pedig sehogy sem álltak, a hatóságoknak muszáj volt lépniük, így az ügyben a napokban különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatt emeltek vádat öt ember ellen, többüket üzletszerűen elkövetett pénzmosással és hamis magánokirat felhasználásával is vádolják – ezt a Heves megyei főügyész közölte szerdán. Szalóki Zoltán tájékoztatása szerint az érintettek fiktív pályázatokkal vissza nem térítendő állami támogatásokat szereztek meg.

 

A bűncselekmény-sorozatot az ügy elsőrendű vádlottja hangolta össze, aki évekkel ezelőtt szerteágazó tulajdonosi háttérrel, egy nevében fuvarszervezéssel foglalkozó céget hozott létre, melynek vezetésére előbb a másod-, majd a harmadrendű vádlottat kérte fel. Egyikük sem rendelkezett tapasztalatokkal a vállalatirányítás terén. A negyed- és ötödrendű vádlottak a már átutalt támogatási összegek eltüntetésében működtek közre.

 

A vádirat is leírja a fentebb már általunk is felvázolt támogatásokat: 2012 őszén a vállalkozás az Új Széchenyi Terv keretében kiírt felhívás alapján vissza nem térítendő támogatásra pályázott a Deutériumcsökkentett víz újfajta előállítási technológiájának kifejlesztése elnevezésű projekttel, melynek megvalósítása azonban nem állt a vádlottak szándékában.

Az így megszerzett, több mint 200 millió forintos támogatásnak a kft. a felét hívta le, amit a vele szerződött cégeknek utalt át anélkül, hogy azok a gyártáshoz szükséges berendezéseket, szoftvereket leszállították volna. A teljesítés meghiúsulására tekintettel a szerződött partnerek által - jellemzően külföldi bankszámlákra - visszautalt összegeket egyes vádlottak később készpénzben felvették vagy tovább utalták, eltitkolva azt, hogy a több mint 100 millió forint kihez került.

 

Egy évvel később a kft. munkahelyteremtés ürügyén is pályázott vissza nem térítendő támogatásra egy Bélapátfalván tervezett, ám meg nem valósított brikettgyártó üzem kapcsán. Erre a célra 239 millió forintot nyertek, melyet csaknem teljes egészében sikerült a korábbihoz hasonló módszerekkel megszerezniük.

 

Szép kis büntetés lehet kilátásban


A Heves Megyei Főügyészség mind az öt elkövetővel szemben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette miatt emelt vádat, emellett közülük többeket üzletszerűen elkövetett pénzmosás bűntettével és hamis magánokirat felhasználásának vétségével is vádol - közölte Szalóki Zoltán. A vádhatóság minden érintett esetében börtönbüntetésre és a közügyektől, valamint gazdasági társaság vezető tisztségviselője foglalkozástól eltiltásra, továbbá egyeseknél vagyonelkobzásra tett indítványt. 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló