Megérkezett az idei első hó
Új szakkal bővül az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem képzési palettája: a "Z-szak", vagyis a természettudomány-környezettan tanárképzés remek választás lehet annak, akit érdekelnek a környezeti problémák és a fenntarthatóság, s szeretné továbbadni a természet szeretetét – számolt be az egri egyetem honlapja.
Az ismertető szerint az új, ötéves tanári szakot először 2022 szeptemberében indítja az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem. Mint írják:
a szak nevét a zöld, vagyis környezettudatos szemléletmódról és egyben a Z-generáció igényeinek megfelelő oktatási formáról kapta. A szakra jelentkező diákok gyakorlatorientált, kísérletezésekkel színesített képzésre számíthatnak, melynek köszönhetően remek, inspiráló általános vagy középiskolai tanárokká válhatnak, ugyanakkor a munkaerőpiac azon területen is megállhatják helyüket, melyek fókuszában a környezettudatosság és az egységes természettudományos gondolkodási képességek állnak.
Tanárként az új generációs "Z-szakon" végzettek példát mutathatnak diákjaik számára abban, hogyan éljenek környezettudatosabb életet, megérthessék a megtapasztalható természet működését, emellett pedig motiválhatják őket a természettudományos tantárgyak irányában.
Az új szak nemcsak az Eszterházyn, hanem más városok egyetemein is elindul. Az egri intézmény az alábbiakat kínálva igyekszik csalogatni a képzés iránt érdeklődőket:
– A "zöld" egyetemen való tanulás lehetőségét: az egri egyetem C* épülete Magyarország első, felújított és közfunkciót ellátó aktív háza, azaz több energiát termel, mint amennyit fogyaszt; emellett különleges érték az a 10 ezer négyzetméteres Botanikus Kert is, amely több mint 50 éve az intézmény része. Az egyetem, az általános és középiskolák számára készített és kipróbált módszertani anyagaiban, továbbá az alap- és mesterképzésben, valamint a Neveléstudományi Doktori Iskola tantárgyaiban nagy hangsúlyt kap egyebek mellett a klímaváltozás okainak vizsgálata, de a köznevelés módszertani megújítását megvalósító Komplex Alapprogram is kiemelten foglalkozik a fenntarthatóság kérdésével.
– Részvételi lehetőséget klímabarát akciókban: az Eszterházy hallgatói rendszeresen részt vehetnek természetvédelmi akciókon, valamint csatlakozhatnak a szakmai csapatuk munkájához is, akik például hazai városok klímavédelmi stratégiáján dolgoznak. Bekapcsolódhatnak a fenntarthatóság jegyében létrehozott "garden project" elnevezésű egyetemi programba, melynek termése megmutatja a természet valódi körforgását hallgatók számára, ugyanakkor segít a pandémia hatására kialakult mentális egészségügyi problémák kezelésében is.
– Környezetbarát megoldásokkal való ismerkedést: az egri egyetem széles körben alkalmazható innovatív és versenyképes megoldások ismeretét kínálja, amelyek képesek valódi választ adni az egyre erőteljesebben jelentkező globális környezeti, gazdasági és társadalmi kihívásokra. A szőlészet-borászat tématerületét átfogó, nemzetközileg elismert kutatásaik hatékonyan szolgálják a fenntartható gazdálkodást a teljes Kárpát-medencében.
– A lehetőséget, hogy a fenntarthatóságért dolgozzanak a halgatók: az Eszterházy berkein belül a kutatók dolgoznak azért is, hogy a helyi termelők és a térségben élő fogyasztók egymásra találjanak. Ez a tevékenység ugyanis csökkenti ökológiai lábnyomunkat és növeli a gazdasági fenntarthatóságot. Az intézmény szerepet vállal a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére irányuló, nemzeti stratégiai célok elérésében. Konzorciumi partnerek a hazai villamosenergia-ellátás biztonságos és klímabarát átalakítására irányuló projektben (egyedüli felsőoktatási intézményként).
Az egyetemi honlapon azt is leírták, kinek ajánlják a szakot:
Nem specialistákat keresünk, hanem olyan, akár humán, akár természettudományos érdeklődésű diákokat, akik kíváncsiak a környezetükre, sokoldalúak, el tudják magukat képzelni a jövőben a természet megismertetését, a környezet iránti felelősséget újszerűen oktató, kreatív tanárként. A felvételi nem kíván emelt szintű természettudományos érettségit.
(Indexkép forrása: Eszterházy Károly Katolikus Egyetem / Facebook)