Új irány Eger kulturális és turisztikai rendezvényszervezésében

Eger város kulturális és turisztikai eseményeinek színvonala és hosszú távú fenntarthatósága érdekében 2025 januárjában megalakult az EVAT Zrt. Rendezvényszervezési Divíziója - fogalata össze közös sajtótájékoztatóján Vágner Ákos polgármester és Gulyás László alpolgármester.. Az új szervezeti egység célja, hogy egységes koncepció mentén, magas szakmai színvonalon szervezze és bonyolítsa le a város kiemelt rendezvényeit, miközben biztosítja a kulturális és turisztikai fejlesztések fenntarthatóságát.
Eger kulturális és turisztikai élete hosszú éveken át a város egyik fő vonzereje volt, ám az elmúlt időszakban számos kihívás nehezítette a rendezvényszervezést. A decentralizált működés, a szakmai koncepciók hiánya és a finanszírozási átláthatatlanság miatt szükségessé vált egy egységes, fenntartható struktúra kialakítása. Erre a problémára reagálva 2025 januárjában létrejött az EVAT Zrt. Rendezvényszervezési Divíziója, amely új alapokra helyezi a városi rendezvények tervezését és lebonyolítását.
Az új divízió célja, hogy szakmai alapokon, összehangolt módon szervezze a kulturális és turisztikai eseményeket, figyelembe véve a helyi közösség igényeit és Eger hosszú távú érdekeit. A szervezet kiemelt feladatai közé tartozik a város kulturális arculatának tudatos formálása, a minőségi rendezvények biztosítása, valamint egy átlátható finanszírozási modell kialakítása.
A divízió az elmúlt napokban már „vizsgázott”: szervezésében kiemelkedő sikerrel és jelentős érdeklődés mellett valósult meg – öt év kihagyás után – az Egri Tavaszi Fesztivál. Az idei kulturális évad első nagyszabású városi rendezvényén az irodalom, a képzőművészet, a színház és a zene egri és Egerbe látogató szerelmeseit is igazi csemegékkel várták a szervezők.
2025-ben több kiemelkedő esemény valósul meg, többek között:
- Április 12-13. – VI. Hungarikum Piknik (a Szépasszonyvölgyi Vendégvárók Egyesületével együttműködésben)
- Május 1-4. – Egri Csillag Weekend
- Július 10-12. – Az Egri Bor Ünnepe (Eger Város Hegyközségével együttműködésben)
- Augusztus 20. – Az államalapítás ünnepe
- Június–október – Szépasszonyvölgyi Márai Látogatóközpont eseményei
Eger önkormányzata elkötelezett amellett, hogy az új rendezvényszervezési struktúra szervezettebb, átláthatóbb és magasabb színvonalú kulturális életet biztosítson a város lakóinak és látogatóinak.
A divízió által szervezett programok mellett a város 2025-ös költségvetésében 13 millió forint áll rendelkezésre olyan idegenforgalmi jelentőségű kulturális rendezvények támogatására, amelyeket civilek és vállalkozók szerveznek, de széles közönség számára nyitottak és turisztikai szempontból is figyelemreméltóak. Az összeg felosztásáról az önkormányzat Kulturális és Idegenforgalmi Bizottsága márciusi ülésén tárgyal. A támogatási keret többek között olyan, Egerben már hagyományos programokat segíthet, mint az Utcazenészek versenye, a Kaláka Fesztivál, a Szederinda Nemzetközi Néptáncfesztivál, az Egri csillagok című musical bemutatója, a majorettek Zenés Parádéja, vagy éppen a Kultúrszalon Fesztivál.
Az önkormányzat mindemellett csaknem 3 milliárd forintot fordít öt kulturális intézményének (Egri Kulturális és Művészeti Központ, Gárdonyi Géza Színház, Harlekin Bábszínház, Bródy Sándor Könyvtár, Dobó István Vármúzeum) fenntartására, működtetésére.
Az új struktúrával a város célja, hogy Eger kulturális és turisztikai eseményei tovább erősítsék a térség vonzerejét, és hosszú távon fenntartható módon szolgálják a helyi közösséget és az idelátogatókat.
A sajtótájékoztató időpontja érdekesen alakult, ugyanis egy napppal korábban Domán Dániel önkormányzati képviselő jelezte, hogy semmit sem lehet tudni hónapok óta az új divízióról, tevékenységéről és a költségvetéséről:
indexkép: Lénárt Márton