„Reális esélyt látok a demokratikus ellenzék győzelmére” – Bemutatjuk a DK-MSZP-P egri jelöltjét
Szerinte az embereknek elegük van már a napjaikat meghatározó gyűlöletpolitikából.
Közeleg április 8-a, Egerben és a választókerület többi településén egyéni országgyűlési képviselőt (is) választunk. Az Egri Ügyek a következő időszakban lehetőséget biztosít az esélyesebb szervezetek – DK-MSZP-Párbeszéd, Jobbik, Fidesz, LMP – jelöltjei számára, hogy bemutatkozzanak. Számos kérdést küldtünk a politikusoknak, akik közül most Kertészné Kormos Noémi, a DK-MSZP-Párbeszéd-Szolidaritás jelöltjének válaszait közöljük egy kis bemutatás után.
Kertészné Kormos Noémi némi meglepetést okozott, amikor kiderült, hogy ő a baloldal jelöltje. Egerben politikusként kevesen ismerték, nyilvános eseményei nem, vagy alig voltak. Elmondása szerint 2014 áprilisában lépett be Demokratikus Koalícióba, és ettől kezdve vesz részt a párt országos és helyi munkájában. „Pedagógus lévén, elsősorban az oktatás területén segítettem és segítem a munkát, többek között azzal is, a DK oktatási- és szociális ügyekkel foglalkozó kabinetjében dolgozom. 2015 óta tudatosan készültünk a választókerület tagjaival arra, hogy a 18-as választásokon én fogok indulni a párt képviseletében jelöltként” – közölte Kertészné Kormos Noémi. Elmondta, hogy a DK és az MSZP országos elnöksége hozta meg a döntést, miszerint ő lett a választókerület jelöltje.
"Az a dolgom, hogy választókerületem problémáit feltérképezzem"
Amikor arról érdeklődtünk nála, milyen kampányt tervezett és folytat április 8-a előtt, úgy reagált: „A kampányom – csakúgy, mint a DK kampánya – elsősorban a közösségi médiára alapoz. Ezen túlmenően azonban, természetesen mi is plakátolunk, szórólapozunk. Minden településen tartunk lakossági fórumot, vagy utcafórumot. Egerben összesen három, vidéken egy-egy fórumon találkozunk a választókkal. Március végén megjelenik a DK hírek különkiadása, amely kizárólag Heves1 választókerület problémáival és a programommal foglalkozik” – közölte.
Kertészné Kormos Noémi szerint jelen politikai helyzetben nem lehet szempont az egyes pártok egyéni érdeke. „Semmi nem lehet fontosabb, mint az, hogy minél nagyobb számban tudjon a demokratikus baloldal képviselőket bejuttatni a Parlamentbe. A végső cél természetesen a kormányváltás, amely nélkül az ország egyre nehezebb helyzetbe kerül. A külön listáról azt gondolom, hogy ez lehetőséget ad azoknak a választóknak, akik nem értenek egyet a DK programjával, vagy egészen egyszerűen csak az MSZP-vel, Párbeszéddel szimpatizálnak, hogy listán mellettük adják le a voksukat. Egyéniben pedig a közös jelölt mellett álljanak ki, aki jelen esetben én vagyok” – nyilatkozta a politikus.
„Képviselőjelöltként, megválasztásom esetén képviselőként is az a dolgom, hogy választókerületem problémáit feltérképezzem, ezeket a problémákat közvetítsem a felső vezetés felé, és megoldást találjunk rájuk. Azért dolgozom, hogy a vidék is megkapja a neki járó figyelmet. A Demokratikus Koalíció elindított egy decentralizációs folyamatot. Programunknak a kialakításában aktívan vettek részt vidéki szakértők, sőt honlapunkon bárki véleményt mondhatott a tervezetről. Kormányra kerülve, kiemelt célunk az önkormányzatiság új alapokon való megteremtése, a civil szervezetekkel együtt a helyi önkormányzatok autonómiájának és működési feltételeinek helyreállítása. Helyre kell állítani önkormányzatok demokratikus szerepét, hogy kellő súlyt képezzenek a hatalommegosztás rendszerében, hogy betölthessék feladatukat a helyi közösségek integrálásában, a társadalmi, települési és térségi felzárkóztatásban, valamint a megnövekedett igazságtalan különbségek kiegyenlítésében. Ismét a települési önkormányzatok és társulásaik feladatává kell tenni minden olyan szolgáltatást, amit a polgárok itt érhetnek el a legjobban. Gondolok itt a közoktatásra, az alapszintű egészségügyi és a teljesebb szociális ellátásra, a helyi önkormányzati igazgatásra” – sorolta Kertészné Kormos Noémi.
Szerinte nagy bajban van az oktatás
A baloldali jelölt kitért arra, hogy szakterülete elsősorban az oktatás, 18 éves korától – 2 évet leszámítva – vidéken dolgozott pedagógusként, közép- illetve felsővezetőként. Úgy gondolja, hogy térségünkben kiemelten fontos feladat az iskolák rendbetétele, fejlesztése. „A falvak elnéptelenedése miatt tanévről tanévre küzdeniük kell a megmaradásért a kistelepülési iskoláknak. Az a település, amelynek nincs, vagy nagyon rossz állapotban van az iskolája, halálra van ítélve. A szülők – a nívósabb oktatás reményében – a legközelebbi városba viszik gyermekeiket, majd maguk is ott keresnek munkát. Előbb utóbb a falvak kihalnak. A falvakban, de még a kisebb városokban is, az esetek többségében egyetlen iskola található, azok is lepusztult állapotban. Szintén nagy gondot okoz, a szakos ellátottság hiánya. Még a nagyobb városokban lévő iskolákba is nehéz fizika-, kémia-, földrajz-, nyelvszakos tanárt találni, a kistelepüléseken pedig gyakorlatilag lehetetlen. Az áttanítás megoldást jelenthet a városokban, azonban a közlekedési nehézségek miatt a falvakban egyáltalán nem. Az autóval szinte járhatatlan utak, a 30-40 km-es távolságok, a megközelíthetetlen települések, a helyközi autóbuszok ritka járatai teszik lehetetlenné a szakos tanárok áttanítását. Úgy gondolom, hogy, aki pedagógiával foglalkozik, hihetetlenül magas szociális érzékenységgel kell rendelkeznie. A jelenlegi oktatáspolitika ezt teljesen figyelmen kívül hagyja. A társadalmi problémák az oktatásban fokozottan megmutatkoznak. A munkaerő aránytalan elhelyezkedése, a kereslet és kínálat különbözősége, az alulképzettség, a szegénység, mélyszegénység, az elvándorlás, a szociális támogató rendszer, a gyermekvédelem hiányosságai, az egészségügyi ellátás bizonytalanságai és gyengeségei jól láthatóak a rendszerben. Ezek a problémák Heves1 választókörzetében is megjelennek, tetten érhetőek” – hangsúlyozta.
Kéthetente tartana fogadónapot
Kertészné Kormos Noémi kitért arra, hogy: „így a kampány vége felé, túl több lakossági- és utcafórumon, rengeteg személyes beszélgetésen, úgy érzem, az emberek elsősorban nyugalomra vágynak. Elegük van már a napjaikat meghatározó gyűlöletpolitikából. Leginkább azt szeretnék, ha nyugodtan végezhetnék a munkájukat. Természetesen, itt is erősen érződik a létbizonytalanság, félelem a munkahely elvesztésétől. Rengeteg panasz érkezik az egészségügyi ellátással kapcsolatosan, vidéken az utak állapota, a munkahelyhiány, az iskolák elhanyagoltsága jelenti a legnagyobb problémát. Szintén sok gondot okoznak a helyközi autóbusz járatok, amelyek ritkák, túlzsúfoltak. Mint említettem, képviselőjelöltként az a dolgom, hogy választókerületem problémáit feltérképezzem, ezeket a problémákat közvetítsem a felső vezetés felé, és megoldást találjunk rájuk. Ez a munka nem korlátozódik a négyévenkénti választási időszakra. Megválasztásom esetén kéthetente fogok fogadónapot tartani, amelyen bárki felkereshet problémájával. Folyamatosan fogom tartani a kapcsolatot a körzetemhez tartozó polgármesterekkel, jegyzőkkel. Ezeket pedig ellenzéki képviselőként is meg tudom és meg is fogom tenni. Úgy gondolom, hogy április 8-a után a Fidesznek nem lesz kétharmada, sőt reális esélyt látok a demokratikus ellenzék győzelmére.”