Mit tegyen, ha a Bükkben sétálva szembejön a medve? Jótanácsok a Nemzeti Park szakembereitől
Legutóbb Kálnál tűnt fel egy nagytestű barnamedve, így már Eger környékére is benézhetnek a szőrös lények. Emiatt lakossági fórumsorozatot indított a Bükki Nemzeti Park.
Elsőként az Egri Ügyek számolt be róla, hogy egy barnamedve - valószínűleg egy fiatal hím - tűnt fel idén nyáron Kál határában. Az állatról készült videót cikkünkben újra megnézheti. Az egyre gyakoribbá váló észlelések miatt a Bükki Nemzeti Park lakossági felvilágosító kampányba kezdett, amelynek első állomása a Heves megyei Pétervásárán volt.
A heol.hu beszámolója szerint az előadók a téma jeles szakemberei voltak. Gombkötő Péter például, aki országosan is elismert szakértője a medvékkel kapcsolatos tudnivalóknak, arról is beszélt, hogy 2010 környékén már rendszeres „macimozgás” volt. Ez azt jelzi, hogy a barnamedve jelenléte viszonylag tartós. Territóriumuk jelentős része Szlovákiában van, de egy kicsi átlóg belőle ide, Magyarországra, noha láttak már bocscal is medvét, szaporodásuk itt nem biztos még.
A szakember elmondta azt is, hogy 2017-18-ban már jóval nagyobb területről jöttek be megfigyelési adatok mint korábban. Szerinte az idei nyáron 4-5 medve simán volt az ország területén. Ezután Nagy Júlia arról beszélt, hogy miként tarthatjuk távol – medvecsengővel, medvespray-vel, zajcsapással – a medvéket, ha az erdőben kirándulunk. Azt is elmondta, hogy ha már közelünkben van a mindenevő nagyvad, akkor hogyan viselkedjünk. Egy biztos, nem szabad, hogy a szelfizés legyen az első gondolatunk.
A Blikk beszámolója szerint a szakértő azt is ajánlotta, hogy például kereplővel vagy a mobiltelefonból szóló zenével is megpróbálhatjuk elijeszteni a medvét, de néha az is elég, ha hangosan beszélni kezdünk, mert a medve nem megy majd a hang irányába.