4 milliárdos luk tátong az egri költségvetésben, a brutális hiányt megszorításokkal próbálják kezelni, még az 1000 ft-os buszjegy is kérdéses

Február 6-án, csütörtökön rendkívüli Közgyűlést tart az egri önkormányzat, egyetlen napirendi ponttal. A napirend az "Eger Megyei Jogú Város 2025. évi költségvetését megalapozó irányelvek meghatározásáról" szóló címet kapta, de a fenyegető felvezetés mögött valóban fenyegető elképzelések várnak a döntéshozókra.
Az egri önkormányzat és költségvetési szerveinek törvényes gazdálkodása és működésének zavartalan biztosítása érdekében azonnali intézkedésekre van szükség az előterjesztés értelmében, amit Vágner Ákos polgármester jegyez. Ahhoz, hogy ezt megelőzően, de főleg az ezt követő időszakban az önkormányzat ne kerüljön működésképtelen helyzetbe, elkerülhesse a nem kívánt jogkövetkezményeket, az önkormányzat és szerveinek szabályos működése kiegyensúlyozott legyen, a város működtetése az egriek elvárásait szem előtt tartva biztosítható legyen, a Közgyűlés által kialakított, konszenzuson alapuló irányelvek alapján haladéktalanul végrehajtandó intézkedések megfogalmazása szükséges. Ezek sorai között olvasva akár intézmény megszűntetés-összevonás, elbocsájtás, díjemelések de akár a parkolási díjak emelése és az "ingyenes" tömegközlekedés felülvizsgálata is elképzelhető, hogy a 4 milliárd forintra rúgó hiány kezelhető legyen.
"A jelenlegi tervszámok szerint a költségvetési egyensúly biztosításához a 4 Mrd forint összegű költségvetési hiányra szükséges azonnali intézkedéseket hozni mind az Önkormányzatnál, mind pedig a költségvetési szerveknél."
10 pontban lehet összefoglalni a tervezet lényegét amiket javasol a polgármester megtárgyalni:
- Szükséges az önkormányzati feladatellátást biztosító intézményrendszer (költségvetési szervek, önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok) működésének áttekintése és a feladatellátást biztosító hatékony működést célul tűző racionalizálása, ha kell, az intézmények/önkormányzati cégek átszervezése útján is.
- Szükséges az önkormányzati feladatok ellátását biztosító valamennyi költségvetési szerv esetében a szervezeti struktúra felülvizsgálata, a feladatellátást szolgáló létszám racionalizálása.
- Szükséges az önkormányzat kötelezően ellátandó feladatainak és a forrásoldalhoz, valamint az egriek méltányolható elvárásaihoz mérten meghatározott önként vállalt önkormányzati feladatoknak, azok ellátása módjának, az önként vállalt feladatok tekintetében a feladatellátás ésszerű mértékének áttekintése.
- Elengedhetetlen az önkormányzati rendeleteinkben meghatározott térítési és bérleti díj-tételek felülvizsgálata, a gazdaságilag is alátámasztható díjemelés lehetőségének megvizsgálása, ideértve a közterületi parkolás díjtételeinek a parkolási koncepció elfogadásával párhuzamos – az egri lakosoknak kedvezményeket biztosító - felülvizsgálatát.
- Szükséges a jogszabályok által biztosított körben és mértékben a rendkívüli önkormányzati támogatás igénylésének megvizsgálása, előkészítése.
- Az önkormányzat jelenlegi pénzügyi-gazdasági helyzetében nélkülözhetetlen a forgalomképes önkormányzati vagyonelemek mielőbbi – a felelős gazdálkodás törvényi követelményeinek és az egriek méltányolható elvárásainak is megfelelő önkormányzati működést lehetővé tevő - hasznosításának biztosítása (bérbeadás, vagyonértékesítés).
- A polgármester javasolja a helyi közösségi közlekedés díjtételeinek – az egri lakosokat hátrányosan nem érintő - a felülvizsgálatát, a helyi közösségi közlekedés menetrendjének áttekintését, a 2025. évi közszolgáltatói finanszírozási szükséglet átütemezésének előkészítését.
- A költségvetés tervezésénél figyelembe kell venni azt a kiemelt célnak való megfelelést, hogy a kialakult költségvetési helyzet ellenére az önkormányzat aktívabb szerepet tudjon vállalni a város közbiztonságának javítása terén.
- A költségvetés tervezésénél célként kerüljön megfogalmazásra, hogy a kialakult költségvetési helyzet ellenére az önkormányzat eredményesebb közszolgáltatást nyújtson, hatékonyabb közfeladat-ellátást biztosítson a városüzemeltetés és a köztisztaság területén.
- Valamennyi, fentiekben nem nevesített területen elő kell írni a Közgyűlés – úgy is, mint az általa fenntartott költségvetési szervek irányító szerve, továbbá az önkormányzati feladatellátásba bevont önkormányzati gazdasági társaságok közvetlen/közvetett tulajdonosa – részére a takarékos gazdálkodásra vonatkozó irányítószervi/tulajdonosi követelmény, elvárás következetes érvényesítését.