Skip to main content
2025. január 15., Szerda, Loránd, Lóránt névnap

2019. nov. 30. Szombat, 01:00 | Nagy Tibor Balázs | Eger ügye

Mérlegen a piac fejlesztésének lehetősége

A Katona István téri Piaccsarnok és az itt található elárusítóhelyek páratlan felújítási és korszerűsítési lehetőséget kaphatnak. Kérdés, hogy az illetékesek élnek-e vele.

A régóta a városban elő, itt született és felnőtt polgárok számára ismert lehet, hogy a Katona István téren, az egykori Gőzmalom telkén ma található Piaccsarnok és az előtte elhelyezkedő piaci standok felhúzása előtt itt a vásárcsarnok állt, a területet a helyi köznyelvben „halpiacnak” is hívták. Majd a csarnok megnyitásával hosszú időn keresztül ez volt „mindenki piaca” Egerben. Az azóta eltelt időszakban sok minden történt, többek között az idő vasfoga is alaposan rajta hagyta nyomát a jogilag társasházként működő komplexumon. Az önkormányzat mint többségi tulajdonos most vissza nem térő lehetőség előtt áll, hogy ismét a város egyik legfrekventáltabb helyévé, és az Egerbe érkezők számára is szülő-, illetve lakóhelyünk büszkeségévé tegye a piacot.

Ehhez mindössze annyinak kellene történnie, hogy az önkormányzat – a városfejlesztés további részeként – megpályáz egy, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) körébe tartozó, most kiírt pályázatot. Annál is inkább, mivel a lehetőséget mintha épp a Katona téri piackomplexumra mint helyi termelői piacra szabták volna. A felhívás nemrég „Helyi gazdaságfejlesztés” címmel, TOP-1.1.3-15 kódszámmal jelent meg. Meghirdetésekor az erre fordítható teljes keretösszeget mintegy 18,7 milliárd Ft-ban jelölték meg. A támogatási kérelem 2016. június 13-tól szeptember 15-ig nyújtható be.

 kép:egerpanorama.hu

A kormány ebben uniós források bevonásával a térségi gazdasági környezet fejlesztését és a foglalkoztatás elősegítését tűzte ki célul, a pályázatot önkormányzatok és önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok számára írta ki. Önállóan támogatható tevékenységként jelölte meg a helyi termelők és termékek helyi piacra jutásának elősegítését, az ehhez kapcsolódó üzleti, infrastrukturális, épületbővítési és -átalakítási fejlesztések megvalósítását. Emellett kötelezően megvalósítandó feltételeket is szabott a pályázat elnyeréséhez – melyek, valljuk meg, szintén ráférnek a komplexumra: az akadálymentesítést, energiahatékonysági intézkedéseket, korszerűsítést és a nyilvánosság széles körű biztosítását. A projekt kivitelezését annak megkezdését, illetve a Támogatási Szerződés hatályba lépését követően legfeljebb 24 hónap alatt kell végrehajtani.

Amennyiben élnénk a pályázat nyújtotta lehetőségekkel, egy széles termékskálát felvonultató, igényes termelői piacra tehetnénk szert, mely vonzó turisztikai látványosságként Eger fényét is emelné. Mire várunk még, hogy a fejlesztés felé billenjen a mérleg nyelve?