Hivatalos dokumentum: eltűnt egy rakás pénz az egri Fidesz kasszájából. Azt is tudták, ki tehette
Nyitrai Zsolt emberére is gyanakodtak, aki egészen véletlenül az a Farkas Zoltán Tibor, akinek a neve a nemrég kirobbant alapítványi botrány kapcsán is felmerült. Vajon az alapítványi balhénak is az lesz a vége, mint az egri Fidesz belső vizsgálatának?
„A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség Eger Városi Szervezet Elnöksége és Etikai Bizottsága kezdeményezi, hogy a Heves Megyei Választmány elnöksége indítson fegyelmi eljárást és kezdeményezze megrovás fegyelmi büntetés kiszabását, mert Farkas Zoltán Tibor, a Fidesz Fidesz – Magyar Polgári Szövetség Eger Városi Szervezetének tagja megsértette az Alapszabályt, továbbá a Szövetség érdekeit és jó hírnevét súlyosan sértő magatartást tanúsított” – így kezdődik az a dokumentum, amely a közelmúltban került portálunk birtokába. Ezt a dokumentumot a párt Heves Megyei Választmány Elnöksége készítette és Demeter Ervin, akkori országgyűlési képviselő és egri Fidesz-elnök aláírása hitelesítette 2005 októberében.
Ugyan a dokumentum elég régi, de számos érdekesség kiderül belőle. A legfontosabb, hogy azt a Farkas Zoltán Tibort akarták elmarasztalni, aki most nyakig benne van a portálunk által nemrég kirobbantott botrányban, amely lényege, hogy eltűnt több mint 1 milliárd forint az elsősorban közpénzzel gazdálkodó Heves Megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítvány (HMVTA) kasszájából, amely miatt az új elnök büntetőfeljelentést tett. Feltártuk és bizonyítékokat is bemutattunk arról, hogy sok pénz úgy tűnhetett el, hogy azt kétes hátterű cégeknek adta az alapítvány kölcsönként, de ezen cégek egy jelentős része bedőlt vagy fizetésképtelenné vált, így minden bizonnyal egyáltalán nem vagy csak részben lehet behajtani a hiteleket. Nos, ennek a Heves Megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítványnak volt idén nyárig kuratóriumi elnöke Farkas Zoltán Tibor, akiről az utódja nemes egyszerűséggel úgy fogalmazott, hogy Farkas „úgy tekintett az alapítványra, mintha az a saját üzlete lett volna”.
Ő Farkas Zoltán, éppen előad az egri Városházán. Fotó: HMVTA Facebook-oldala
Ennek fényében különösen érdekes ez a korábbi eset az egri Fidesz háza tájáról, amelyben Farkas Zoltán Tibor fontos szerepet játszott.
Hová tűnt a pénz az egri Fidesz kasszájából?
A fentebb említett belsős fideszes dokumentum azt összegzi, hogy több bizottság is megvizsgálta Farkas Zoltán tevékenységét és jókora problémákat találtak, egyebek közt eltűnt tagdíjakat és egy 1,5 millió forintos mínuszt, amely azért 2005-ben igencsak jelentős összegnek számított (nem mintha ma nem lenne az). Farkas 2004. április 1. és 2005. május 30-a között volt a Fidesz egyik választókerületi szervezetének titkára, pontosan azé, amelyhez Eger is tartozott. A Fidesz Heves Megyei Választmányának elnöksége szerint Farkas Zoltán nem látta el rendesen a titkári munkáját, utódjának nem volt hajlandó megfelelően átadni a munkáját, több szabálytalanságot is elkövetetett, de ami a legszembetűnőbb: úgy kezelte a párt pénzének egy részét és a befolyó tagdíjakat, hogy arra nem volt jogosultsága. És most jön a slusszpoén, a pénzekkel végül nem is tudott megfelelően elszámolni, jókora hiányt varrtak a nyakába. Idézzük a dokumentumot:
(Farkas Zoltán Tibor) Eger Városi Szervezet pénztárosától jelentős készpénzt (210.000 Ft) vett fel, tagdíjakat, kiegészítő tagdíjakat és adományt szedett be. Az így beszedett összegeket az Eger Városi Szervezetnek nem adta át, azokkal elszámolni nem tud. A bevételekről és annak felhasználásáról nyilvántartás nem készült.
Ezután a jelentés így folytatódik:
„A választókerület volt elnökével és a volt irodavezetővel közösen, a helyi szervezet valódi anyagi lehetőségeit jelentősen meghaladó mértékben vállaltak anyagi kötelezettségeket. Az ilyen módon történt felelőtlen magatartás következtében az Eger Városi Szervezetnél 1,5 millió forint tartozás halmozódott fel”.
Ezek után úgy összegez a jelentés, hogy Farkas részben gondatlanságból, részben szándékosan megszegte a helyi Fidesz alapszabályát, a szervezet érdekeit és jó hírnevét is megsértette. „Tették súlyosbítja, hogy közgazdász végzettségű”, önkormányzati képviselő és a titkári feladatokat pénzért látta el – áll a dokumentumban, amely végén jön az igazi csattanó. Mindezért, vagyis azért, hogy a gyanú szerint nem tudott elszámolni egy jelentős összeggel, és részt vehetett az egri szervezet eladósításában, csupán azt javasolta a választmány, hogy megrovásban részesítsék. És hogy mire fel ez a nagylelkűség? Ők maguk így indokolták: „Tisztában vagyunk, hogy választáshoz közeledünk, ahol minden erőnkre szükség van. Ezért a fegyelmi büntetés mértékének kezdeményezésekor nem a cselekedetek súlyát vettük figyelembe, hanem belső konfliktust minimalizáló megrovás fegyelmi büntetés kiszabását javasoljuk”.
Körön belül van
Farkas Zoltánról egyébként politikai körökben ismert, hogy kiváló, bizalmi kapcsolatban áll(t?) Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselővel, a volt egri bankfiókvezető Nyitraival együtt ott volt a Fidelitas alapítói között is (a lenti fotót Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselői oldalának archívumában találtuk, balról a második Farkas Zoltán, mellette sárgában Szijjártó Péter, jelenlegi külgazdasági és külügyminiszter).
Az a hír járja, hogy Farkas Zoltán az alapítványi botrány miatt lemondott egy rakás többi, szintén közfeladatokat ellátó pozícióiról, így egyebek közt már nem Poroszló alpolgármestere és nem bizottsági tag a Heves Megyei Közgyűlésben sem. A háttérbe húzódása minden bizonnyal összefügghet az alapítványi gigabotránnyal.
Tényleg csak ennyit ér mindez?
Hogy végül a megrovás megtörtént-e, arról csak szóbeli információink vannak, azt dokumentumokkal a forrásaink nem tudták alátámasztani, így arról nem számolhatunk be részletesen, de ez már csak részletkérdés. Viszont így is több fontos tanulsága is van ennek az esetnek: amiért egy vállalkozásnál azonnal feljelentés születne, és a gyanúsított minden bizonnyal a bíróság előtt felelhetne a tettéért, azt az akkori egri Fideszen belül egy csekély megrovásra javasolták. Illetve fontos az elmarasztalt személy, hiszen Farkas Zoltán környezetében úgy tűnik, nem a mostani, 1,1 milliárdos alapítványi balhé az első zűrös ügy. De biztosan a korábbi fideszes eljárás és mostani, az alapítvány ügyei miatti nyomozás is biztosan alaptalan, csak egy jókora tévedésről lehet szó.
Gigantikus botrány az egri Fidesz háza tájáról: eltűnt 1 milliárdnyi közpénz, a rendőrség is nyomoz
Több olyan dokumentum is a birtokunkba került, amelyből kiderül, hogy valaki nagyon sok közpénzt játszhatott ki a Heves Megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítvány kasszájából. A nemrég lecserélt alapítványi vezetőt sejtik a háttérben, a rendőrségi nyomozás már elindult. Az érintettek valamiért nem akarnak érdemben reagálni.