Alkotmányellenesnek tartja Eger a helyi adók befagyasztását, bár nem is készültek adóemelésre
A város költségvetését továbbra is az iparűzési adó lebegtetett elvonása fenyegeti a leginkább.
Az Egri Ügyek is beszámolt róla, hogy az Orbán-kormány rendeletben, december 2-i hatállyal tiltotta meg az önkormányzatoknak, hogy 2021-ben megemeljék a helyi és a települési adókat, új adót vezessenek be, illetve eltöröljék az eddigi adókedvezményeket. Ezek közé a helyi adók közé tartozik egyebek mellett az iparűzési adó, a kommunális adó, a telekadó vagy az idegenforgalmi adó is.
A megvalósult javaslat a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökének, Parragh Lászlónak terve volt, aki azonban eredetileg azért kívánta ezt az intézkedést, mert 2021-re és 2022-re fel akarta függeszteni a kis- és közepes vállalkozási iparűzésiadó-fizetési kötelezettségét. Mivel a népesebb önkormányzatok legnagyobb helyi bevétele az ipa, köztük Egernek is, több település polgármestere is pénzügyi csődöt vizionált. Az ipa felfüggesztését egyelőre nem zárta ki a kormány, de nem is beszélnek a megvalósításáról.
Parragh László
A helyi adók befagyasztása azonban így is érzékenyen érinthet több önkormányzatot, amely például adóemeléssel próbálta volna kompenzálni a koronavírus-járvány és a kormányzati megszorítások (gépjármű-adó teljes elvonása, szolidaritási hozzájárulás fizettetése, ingyenes parkolás stb.) költségvetési hatásait. "Szerencsére nem éri újabb anyagi kár Eger városát, mert nem terveztünk sem új adók kivetését, sem meglévő adók emelését." - válaszolta az Egri Ügyek megkeresésére Eger polgármesteri hivatala. "A feladatellátásaink veszélybe kerülését továbbra is a járvány miatti válság okozta iparűzési adó milliárdos kiesése és a kormány által elvett gépjármű- illetve idegenforgalmi adó kiesése okozza Egerben." - tették hozzá.
Arra már az intézkedés bejelentésekor rámutatott a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ), hogy az adóemelési stopot elrendelő, december 2-án hatályba lépett kormányrendelet miatt az érintett helyi önkormányzatok előtt nyitva áll jogorvoslati lehetőségként, hogy alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybírósághoz forduljanak. Ugyanis a hatályos jogszabályok alapján a kormánynak az adott év november 30.-ig kell eldöntenie, hogy változtat-e az érvényben lévő adórendeleteken, amelyek meghatározzák az önkormányzatok következő évi költségvetését. A helyi adókat befagyasztó rendeletet azonban december 2-től tették hatályossá.
Az egri önkormányzat szerint ráadásul a kormányzati döntés minden bizonnyal azért is alkotmányellenes, mert az Alaptörvény 31. cikk (1) és a 32. cikk (1) a. és h. pontjai sérülnek, amelyek kimondják az önkormányzatok önrendelkezési jogát, ami a helyi adókivetésre vonatkozik.