A Fidesz válogatott módszerekkel hipnotizálja az egrieket, de mit kezdenének egy népszavazással?
Hiába mantrázza Eger városvezetése, hogy megoldották a Vécseyvölgy utcába tervezett hulladékfeldolgozó ügyét, ez nincs így. Hogy ne lehessen besurranni a kiskapun, az ellenzék népszavazást kezdeményezett. Most újabb dokumentumot mutatunk be arról, hogy hazudnak a kormánypártiak akkor, amikor azt szajkózzák, ők nem akartak ide hulladékválogatót.
Az egri Vécseyvölgy utcába, a lakóházak közvetlen környezetébe tervezett és a hírek szerint már be is rendezett – hiszen hivatalos, hogy a próbaüzemen is átestek már – elektronikai hulladékokat feldolgozó üzem kapcsán igyekeztünk mindig a meglévő biztos, dokumentumokkal is alátámasztható információkat közölni olvasóinkkal. Az egri Fidesz és az egri Fidesz propagandacéljait válogatás nélkül kiszolgáló oldalak közben azon dolgoztak, hogy hiteltelenítsenek mindenkit, akik próbálták feltárni a városvezetésnek rém kellemetlen ügyet. Lelkük rajta, és azon is, hogy a módszereik a legsötétebb kommunista időket idézték és idézik a mai napig, miközben az alapproblémát nem sikerült minden kétséget kizáróan megoldani.
Az, hogy a város egy több éve engedélyeztetési eljárás alatt lévő, hulladékfeldolgozást végezni akaró vállalkozásról „elfelejtett” szólni a lakosoknak, vagy legalábbis nem tartotta időszerűnek a tájékoztatást, tény. Mint ahogy az is, hogy a több mint 1600 tiltakozó aláírás és a látható felháborodás miatt próbálták rendezni az ügyet. Utóbbi látszólag sikerült is, de valamiért meghagyták a kiskapukat, amely közel sem megnyugtató.
Ide tervezték, és még talán tervezik is a hulladéküzemet
Nyitva vannak a kiskapuk
Miután az ellenzék benyújtott egy rendeletmódosító javaslatot, amellyel kizárták volna a lehetőségét, hogy megkapja az üzem az utolsó hozzájárulást az egri önkormányzattól, Habis László gyorsan összehívott egy rendkívüli közgyűlést, és elfogadtatta a saját szigorító javaslatát. Amely alapvetően egy helyes irányt mutat, szigorító jellegű, de nem zárt be minden kiskaput.
Ezért még a rendkívüli közgyűlésen több módosító javaslatot nyújtottak be az ellenzéki képviselők, de azokat a Fidesz lesöpörte az asztalról. Ezt követően, mivel a szigorítás az ellenzéki képviselők szerint kiskapukat tartalmaz, tartózkodtak a szavazáson. Ezután persze a fideszes propagandagépezetnél beindult a félretájékoztatási akció, és elkezdték az egészet az ellenzék nyakába varrni, hogy lám-lám, milyen gonoszak ők így együtt, holott ezzel csak felelősen arra próbálta az összes ellenzéki városatya felhívni a figyelmet, hogy a látszólag tiltó rendelettel nincs minden rendben.
Az elfogadott rendeletben szerepel – szó szerint idézünk –: „Használaton kívüli, leselejtezett, elektronikai eszközök ártalmatlanítása, szétszedése alapanyagként történő feldolgozása, újrahasznosítása kizárólag elkülönítetten gyűjtött elektronikai hulladék felhasználásával, és 2018. április 1. napját megelőzően jogerőssé vált hulladékgazdálkodási engedély alapján, csak teljesen zárt technológiát befogadó épületben végezhető, külön jogszabályban meghatározott környezetvédelmi engedélyek birtokában, Gksz és Gip jelű építési övezetben újrahasznosítási szolgáltatás részeként, a szabályozási terven meghatározottak szerint.”
Levélben is kábít
A rendeletalkotás és a jókora botrány után a polgármester egy rakás egrinek levelet küldött, amelyben azt írta, hogy minden új hulladékgazdálkodási létesítmény kialakítását megtiltották. Azonban a fenti sorok olvasása után mindez minimum megkérdőjelezhető. Noha olyan cég, amelynek 2018. április elsejét követően megszerzett hulladékgazdálkodási engedélye van, valóban nem jöhet a városba, de az olyan cég, amely rendelkezik a dátum előtt megszerzett engedéllyel, az sajnos akár végezhet is Egerben ilyen jellegű tevékenységet.
Időközben megszólalt a beruházó cég egyik vezetője is, aki elmondta: az üzemük megfelel a legszigorúbb környezetvédelmi előírásoknak, az eljárásuk során elektronikai hulladékokból szeretnék kiolvasztani a nemesfémeket, ez történne Egerben. Hozzátette: politikai kampánynak tartják a tiltakozó akció megszervezését, szerinte az európai parlamenti, de legkésőbb az őszi önkormányzati választások után elcsendesedik majd az ellenkampány, s utána zöld utat kap a beruházás. Ellenkező esetben készek jogi útra terelni az ügyet, hisz nem kevés pénzt öltek a vállalkozásba. Az üzem gyakorlatilag készen áll, a gépeket felszerelték, már a próbaüzem is megtörtént, egy utolsó engedélyre várnak, hogy beinduljanak.
Tényleg nem tudtak róla, vagy csak emlékezetkiesésük van?
A folyamat során egymásnak ellentmondó nyilatkozatokkal ugyan, de nagyjából azt a képet próbálta festeni a városvezetés, hogy ők aztán sose engedték volna ennek az üzemnek az elindulását, mi több, Habis László, Eger polgármestere arra is utalt, hogy ő nem is tudta, mi készül a Vécseyvölgy utcában. A kedvükért bemutatjuk ezt a hivatalos dokumentumrészletet, amely a fideszes vezetésű Városképi és Környezetvédelmi Bizottság egyik 2016-os (!) üléséről készült jegyzőkönyvből származik. Itt mindenki számára félreérthetetlen szóhasználattal le van írva: az elvi hozzájárulást megadta az egri közgyűlés bizottsága az üzem elindulásához. (Azt fontos megjegyezni, hogy mindez nem lett volna elég, mert ezek után egy közgyűlési jóváhagyás is szükséges még.)
A fenti döntést aztán bizottsági szinten 2018-ban meg is erősítették, így ennek fényében érdekes elgondolkodni azon, hogy mekkora kára lehet majd a városnak az, ha a hulladékfeldolgozót megépíteni akaró, ebben a tevékenységében a város részéről biztatásokat kapó cég egy pert akaszt az önkormányzat nyakába, mint ahogy erre már az egyik cégvezetőjük tett is utalást. Az esetleges bírságot pedig mi, egri adófizetők álljuk majd még akkor is, ha a város kasszájából hiányzik majd ez a pénz?
Tiszta vizet a pohárba!
Úgy tűnik, hogy az ügybe beleálló Egységben a Városért Egyesület nem hagyja annyiban a témát, legutolsó lehetőségként az egriekhez fordul, és népszavazást kezdeményez ebben a témában is. Mint megtudtuk: az egyesület úgy látja, hogy a jövőben egyáltalán nem biztosított az, hogy egy elektronikai hulladékokat feldolgozó üzem ne települhessen Egerbe, ezért a következő kérdéssel fordulna az egriek felé:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy Eger Megyei Jogú Város közigazgatási határán belül 2020. január 1-jét követően elektronikai hulladékot feldolgozó üzem ne működhessen?”
A népszavazási kezdeményezés jogi eljárását már elindították, néhány héten belül a helyi választási bizottság dönt majd arról, kezdődhet-e a népszavazás kiírásához szükséges aláírások gyűjtése.
Az egyesület így arra számít, hogy az októberi önkormányzati választások eredményétől függetlenül semmiképpen nem jöhet Egerbe ilyen üzem. Ez azt jelenti, hogy az egri közgyűlésnek olyan rendeletet kell hoznia, ami kategorikusan megtiltja Eger város területén ilyen üzem megnyitásának mindenféle lehetőségét. A népszavazási kezdeményezést már elkezdték, néhány héten belül a helyi választási bizottság dönt majd arról, elindulhat-e a népszavazás kiírásához szükséges aláírások gyűjtése.
A népszavazás ráadásul extra költségekkel sem járna a városnak – nem úgy, mint például Habis László levélkampánya –, hiszen az önkormányzati választásokkal egyszerre szavazhatnának ebben a kérdésben a város lakói.
A cikk „Egri e-hulladék feldolgozóüzem elleni fellépés” projekt keretében, az Ökopolisz Alapítvány pénzügyi támogatásával jött létre.