2024. április 25., Márk

Vélemény

Péntektől már nem lehet láncon tartani a kutyákat – Ezzel tényleg megoldódnak a problémák?

Kapaló Éva 2019.11.30. 00:00

Akár 150 ezer forintos bírságot is fizethet az, aki január elsejétől láncra veri a kutyáját. Megkerestünk egy állatvédőt, aki szerint nem rossz az új rendelkezés, de ettől még nem oldódnak meg a problémák.

 

Januártól nem lehet láncon tartani a kutyákat. Még szilveszter alkalmából sem, amikor viszont épp a laza feltételek között tartott kedvencek szökhetnek meg a petárdázás robajától megrémülve – írja a hirado.hu. Az a gazda, aki nem engedi el az ebét a láncról, 150 ezer forintos állatvédelmi bírságra számíthat. Az pedig, aki nem előzi meg a kutyája szökését  90-100 ezer forintos kiadással kalkulálhat.

 

 

Portálunk megkeresett egy szakértőt, akit arra kértünk, hogy véleményezze az új rendelkezést. Kapaló Éva segítőkutya-kiképző, terápiáskutya felvezető így látja a helyzetet:

 

Véleményem szerint jó a törvénymódosítás, hiszen számtalan olyan esetet halhattunk állatvédőktől, hogy a gazdák nem megfelelő körülmények között tartották kedvencüket: az egyik leggyakoribb eset, amikor a lánc feltekeredik valamire, rövid, és így az állat nem éri el a számára kihelyezett élelmet vagy friss vizet. De az is kijelenthető, hogy egy láncon tartott kutya számtalan viselkedésproblémát produkálhat. A legnagyobb gond mégis abból eredeztethető, hogy a gazdák nem foglalkoznak kutyáik igényeivel, ha mindezt megtennék, valóban nem lenne szükség láncra, mert a kutya az udvarban maradna.

 

Nagyon igaz az a mondás, hogy nem a póráz teszi hűségessé a kutyát. A törődés nem abban merül ki, hogy finom élelmet adunk a kutyának vagy épp néha megsimogatjuk. Sajnos többnyire a láncon tartott kutyát már nem is biztos, hogy szívesen simogatja meg gazdája, hiszen ennek az életformának köszönhetően agresszívvé válik a kutya. És hogy miért is válik a kutya agresszívvé? Nagyon egyszerű a kérdés, hiszen a kutyák ősei a farkasok sohasem éltek láncon, falkában, szabadon éltek. Itt külön érdemes kiemelni a falkában élést, hiszen megvolt a tisztelet a falkavezér felé, amit jelen esetben a gazdának kell elérni, és akkor kutyája követni fogja őt, aztán beáll a „követő” státuszba, így esze ágába sem lesz azt elhagyni, aki számára a nyugalmat, az élelmet, a kiegyensúlyozottságot és a biztonságot jelenti.

 

A láncon való tartás egy ingerszegény környezetet eredményez a kutya számára, aki szorongóvá, frusztrálttá végül pedig agresszívvé válik. És hogy mi lehet a megoldás? A kutya társas lény, igényli az együtt töltött közös időt, a sétákat, a szabadságot, és mindezt nem pórázon vagy láncon rángatózva. Sok problémát tudna kiküszöbölni ez a módosítás, ám ugyanakkor sajnos úgy gondolom, hogy az emberek ezek után sem, vagy csak részben fognak ezzel a problémával foglalkozni, amit a nem láncon tartás eredményez, hiszen valóban vidéken nem mindenki tudja majd megtenni, hogy a hiányos kerítést pótolja, vagy éppen elkerítse nagyobb föld területét. Sajnos ezek a viselkedésproblémák azt fogják eredményezni, hogy a kutyák szökni fognak, és még több állat kerül az utcára, aztán az állatvédőknek még több feladatuk lesz. Sajnos ez egy ördögi kör, mert amíg a valós problémával nem foglalkozunk, addig nem születhet helyes állapot.

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló