2024. április 25., Márk

Vélemény

Garantált bérfeszültség

2019.11.30. 00:00

A garantált minimálbér emelése helyes, de ebben a formában garantáltan bérfeszültséghez fog vezetni, miközben a munkavállalók iskolai végzettsége és a munkában eltöltött ideje még kevesebbet ér a közszférában.

 

Egyetlen, a munkavállalók iránt felelősséget érző ember sem mondhatja, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum emelése nem volt szükséges lépés. Óriási segítséget jelent a legalacsonyabb bérekben részesülőknek.

A kormányfő korábban büszkén hangsúlyozta, hogy hazánk az alacsony bérekkel lehet versenyelőnyben a környező országokhoz képest. Szinte felkínáltuk magunkat azoknak a multiknak, akik hajlandók voltak beletörölni a lábukat az alkalmazottaikba a nevetségesen alacsony fizetéssel (és ne gondoljuk, hogy ne lennének ilyenek bőven). De a profitorientált ágazatoknál még súlyosabb, tarthatatlan volt már a helyzet a közalkalmazotti szférában.

Azzal együtt viszont, hogy a garantált bérminimumot bruttó 161.250 forintra emelték a közalkalmazotti bértábla semmit sem változott.  A bérminimum ilyen átgondolatlan (vagy éppen hogy átgondolt, tudatos?) emelése egyből bérfeszültséget eredményez a munkavállalók között. A bértábla ugyanis az iskolai végzettség, és az eltöltött munkaidő keretei között határozza meg a közalkalmazottak fizetését.

 

Jól szemlélteti az ebben a szférában dolgozók katasztrofális fizetési helyzetét, hogy az ilyen munkakörben dolgozók nagy részének bére a bérminimum szint emelésével együtt kicsit, vagy nagyon, de emelkedik. Ugyanakkor egy kezdő, 8 általános iskolát végzett, és egy 10 éve már dolgozó, egyetemi végzettségű közalkalmazott ugyanazt a bruttó 161.250 forintot fogja hazavinni jelen állás szerint.

 

A bérminimum emelése így a tudás értéktelenségének deklarálásáról is szól. Semmit nem ér, vagy alig valamit a közalkalmazotti ágazatban dolgozók diplomája, amennyiben a bértábla nem mozdul. Értékét veszti a megszerzett tudás, ráadásul az alacsonyabb végzettségű munkatársakat sem ösztönzi semmi arra, hogy megszerezzék érettségijüket, vagy diplomájukat.

 

Az ágazatban az előremenetelt a végzettségen túl sokszor kizárólag az eltöltött munkaévek jelentették. Jelenleg azt a perspektívát is elvették, hogy idővel majd nőhet a fizetés. A jelenlegi helyzetben nem nőhet. Ha nem változik semmi, akkor 40 év munkaviszony után is annyit fog kapni a munkavállalók jó része, mint amikor elkezdett dolgozni.

A helyzet azokon a területeken a legsúlyosabb, ahol semmilyen életpályamodellt nem vezettek be, így például a kulturális területen. (Némi vigasz lehet a kulturális szakdolgozóknak 2017. januártól beígért 15%-os illetménypótlék,amelyet most januárban még nem lehet látni, hogy milyen módon biztosít majd az idei költségvetés.)

 

Könnyen belátható, hogy egyre kevésbé lesz vonzó ezekkel a feltételekkel egy felkészül, iskolázott szakembernek a közalkalmazotti karrier. Még nagyobb lesz a kiáramlás a profitorientált szektor felé, vagy azokba a szakmákba, ahol már bevezették az életpályamodellt, ahogy az történik a tanári végzettséggel is rendelkező kulturális dolgozók között.

A közszolgálatot így viszont egyre kevesebben fogják ellátni, egyre kisebb tapasztalattal (hiszen nincs motiváció a tartós pályán maradásra), egyre kisebb megszerzett tudásszinttel.

 

Horváth Zoltán

forrás: reflektor

 

 

 

 

 

Te követed már az Egri Ügyeket a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló