2024. március 28., Gedeon Johanna

Vélemény

A szegénység azért látszik, mert van

2019.11.30. 00:00

A sétáló megborzong, összehúzza a kabátját és elsiet.

 

Az ünnepek nagyvárosi hangulatához furcsa kontrasztot ad, ha le kell menni az aluljáróba vagy a terekre. A karácsonyi vásár fahéjas forraltbor és mézeskalács illatát egy pillanat alatt felváltja a nyomor gyomorforgató szaga,  amit a mosdatlan testek, piszkos ruha, vizelet, szemét, olcsó alkohol változó összetételű, de bárhol felismerhető elegye alkot.  A sétáló megborzong, összehúzza a kabátját és elsiet.

 

Esetleg az is eszébe jut, amit a közgazdaságtan kurzuson magyaráztak neki, hogy ez a negatív externáliának nevezett jelenség. Vagyis olyan külső hatás, ami úgy éri az embert, hogy annak kialakulásához nincs köze, nem őt akarják bosszantani vele, nem kompenzálják neki mégis elszenvedője lesz. Az eset valóban gyönyörű iskolapéldája ennek.  Az aluljáróban sétáló emberünk feltehetően semmit sem ártott a takaróhalmok alatt fekvő idegennek, aki nem miatta került ebbe a helyzetbe, mégis elszenvedi az ebből származó kellemetlen látványt és a szagokat. Az aluljáróban lakó sem azért iszik olcsó bort, mosdik ritkán, él szemét között, hogy a közlekedő polgárt zavarja, hanem lehetősége, vagy igénye sincs másra.

 

Ennek az  externáliának a kezelése sokféle lehet. A sétáló kellemetlen érzését gyorsan csökkenti, ha kitakarítják az aluljárót és gyakrabban ürítik a szemetest.  Még hatékonyabb, ha az ott lakókat veszik rá a távozásra bürokratikus eszközökkel, az alvásra alkalmas zugok megszüntetésével vagy a legszerencsésebb esetben szociális segítségnyújtással. Ha megszűnik a zavaró hatás, úgy érezhetjük, megszűnt a probléma is.  Ezzel az egyszerű megoldással az a gond, hogy minél többen és mélyebben szegényednek el, vagy rekesztődnek ki a társadalomból, annál nehezebb eltüntetni szem elől  a zavaró jelenségeket. Kialakulnak szegregált városrészek – amit az igényes polgár messze elkerül – ahol az elszegényedő lakosság könnyen belekerülhet egy lefelé gyorsuló társadalmi spirálba. A tüneti kezelést jelentő segélyezés, étel- és ruhaosztások látszatmegoldások és a politikai demagógia melegágyai, de a probléma gyökerét nem érintik.

Miért kell ezzel a kérdéssel a társadalom jobb helyzetű tagjainak is foglalkozni?

 

Az extrém jövedelmi egyenlőtlenség nem csak annak rossz, aki nagyon szegény, hanem sok kellemetlenséget és többletköltséget okoz annak is, aki jólszituált. Ha nagyon sokan vannak a lecsúszott emberek, akkor már nem elég elkerülni bizonyos aluljárókat vagy városrészeket, hanem a lakóparkokat is be kell keríteni, kamerára, riasztóra, sőt az igényes környéken portaszolgálatra is szükség van, nehogy bejöjjön valaki, aki nem odavaló. A közegészségügyben és az oktatásban fokozottan megjelennek a problémák ezért itt is egyre nehezebbé vagy drágábbá válik a megfelelő minőségű ellátást nyújtó intézmény megtalálása a jobb helyzetűek számára.

 

Mit lehet tenni?

 

A komplex problémát eredményesen csak a gyökereinél lehet kezelni.  A Lipcsei Charta ajánlása szerint:„Az egyenlőtlenségek csökkentését és a társadalmi kirekesztődés megakadályozását célzó szociális integrációs politika a biztonság legjobb garanciája városainkban.” Vagyis a legrosszabb helyzetűek felemelésére, a szegénység csökkentésére költött összeg nem kidobott pénz vagy politikai marketing eszköz, hanem mindannyiunk számára közvetlenül és gyorsan megtérülő társadalmi befektetés.

 

De honnan lenne erre pénz?

 

Az alapkérdés az, hogy meg akarja-e oldani az állam ezt a problémát. Ha igen, akkor kezdetnek például jó lenne, ha a közmédiára és a helikoptertenderre költött 250 milliárd Ft-ból 10000 bérlakást építene. És ezzel az állam tenné azt, ami a legfőbb dolga: esélyt adna az esélyteleneknek. A választópolgárok pedig a közmédia tudósításai helyett a saját tapasztalataikból látnák, hogy egyre csökken a szegénység Magyarországon.

 

Szigeti Cecília

 

forrás: reflektor.hu

 

 

 

 

Te követed már az Egri Ügyeket a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló