2024. április 25., Márk

Vélemény

A németek biztosan hülyék, ha atom- helyett mega szélenergia-beruházásra készülnek

2019.11.30. 00:00

Orbán hiába adja az ütemet, ha a világ rég elment mellette.

 

A sokak által és nem véletlenül vitatott Paks2 felépítése megkapta a zöldjelzést Brüsszelben. És ezt érdemes melldöngetve hangsúlyozni, mert a kormány szerint Brüsszel most helyesen döntött. Ez persze nem meglepő, hisz amikor azt mondják, amit a Fidesz-KDNP hallani akar, akkor okosak, amikor nem, ellenségesek, támadóak, autoriter magatartást tanúsítanak meg sorosgyörgy.

 

Az engedélyt Lázárék igyekeznek úgy kommunikálni, mintha az arról szólna, hogy végre az EU is a fejéhez kapott, belátta, mekkora biznisz, micsoda jó dolog az új atomerőmű. Nincs benne semmi trükk. Az atomerőmű, amit oroszok építenek orosz hitelből. Abból a hitelből, amiről kiderült, nem hogy nem az évszázad üzlete, de a piaci árnál költségesebb konstrukció. Nem baj, jó lesz az majd a gyerekeknek!

 

Míg L. Simon László a napenergia ellen azzal érvelt, hogy éjszaka is kell világítani, Lázár János az orosz hitelből épülő orosz atomerőműre az Oroszországtól való függetlenedés biztosítékaként tekint. Nem én adom a szájába, ő mondta ezt. Ha nem lenne Paks2, akkor az oroszoktól kellene venni a gázt. Szóval a napenergiára se kell támaszkodnunk meg a függőségünk is csökken. Dupla haszon. Ennyike.

 

 

Paks2 rövidtávú gazdasági érdekeket szolgál és elégít majd ki, azonban ezzel sok-sok minden jár, hosszútávon pedig biztosan hatalmas öngól. Nemcsak bel- és külpolitikailag, de nemzetgazdasági szintén legalább annyira. Az Európai Bizottság ugyanis most arra bólintott, hogy a mindenkori kormány a borítékolhatóan ráfizetéses üzlet veszteségét majd az államkasszából fedezze. Igen, az adófizetők pénzéből. (Ez lesz csak igazán szép rezsicsökkentés.) Kétségtelen, hogy az a gazdasági injekció, amit az oroszok pénze jelent, ideig-óráig jól eltakarja majd azt a bizonyos lélegeztetőgépet, pótolni kell majd az apadó uniós forrásokat, ha a vége kétségtelenül pofára esés is lesz, addig legalább megy tovább az üzlet. A sok milliárd eurós hitelből lehet mesterségesen pörgetni a gazdaságot.

 

Paks2-ről nem lehet népszavazás, mert nemzetközi szerződést érint. Mondja a kormány. De a migrációról lehetett ebben az esetben is. Paks2-ről nem kell népszavazás, mert arról egyszer már döntöttek az emberek! Mondja Lázár és pont.

Az egészben az a legfurább, hogy az atomerőmű elutasítását valamiféle felelőtlen zöldhóbortként igyekszik beállítani az a kormány, ami a világtrenddel (lásd. például Kína) szembemenve elég durva eszközökhöz folyamodik, hogy elbagatellizálja a megújuló energiaforrások elterjedését és használatát (persze a Napot és a szelet nem tudják befolyásolni) Magyarországon. Ne legyenek szélkerekek, ne akarjanak az emberek napkollektorokat a házaik tetejére. És kész. Különösen pikáns a zöldenergia elutasítása, lenézése, miközben napról napra olcsóbbak és hatékonyabbak a kapcsolódó technológiák. Melyek, hiába állítja a kormány, hogy a leginkább környezetbarát technológia az atom, messze-messze tisztábbak és összehasonlíthatatlanul veszélytelenebbek.

 

Mikor elfogynak az érvek, jöhet a nyersebb stílus. Lázár János szavaival élve: „Ma nagyon sokan álmodnak jövőt az energiapolitikát illetően, de csak Orbán Viktor tudja megvalósítani.” Ami virágnyelven valószínűleg mindössze annyit jelent, hogy az lesz, amit Orbán mond, mindenki más pedig tartsa meg magának a véleményét.

 

Miközben mi 60 évre szeretnénk két új atomreaktorral biztosítani az energiaszükségleteink jelentős részét, úgy, hogy nem a miniszterelnök által korábban hevesen kritizált 10, hanem 30 évre titkosították a vonatkozó dokumentációt, addig három európai ország valami egészen másban lát lehetőséget. Az ötletük pedig minimum szuper menő.

Sajtóhírek szerint március 23-án írja majd alá a vonatkozó szerződést a dán Energinet.dk, a holland és német TenneT villamosenergia-ipari átviteli rendszerirányító társaságok, azt követően pedig indulhat egy olyan mesterséges sziget építése az Északi-tengeren, amivel, illetve természetesen a környezetébe a tengerre telepített több ezer szélturbinával középtávon 80 millió ember energiaellátását biztosítanák majd. A Dogger-pad nevet viselő homokpad Anglia keleti részétől 100 kilométerre található, az energiasziget 6 négyzetkilométer kiterjedésű lesz.

 

Hogy az energiapolitika megfelelő útját kizárólag Chuck Norris vagy Orbán Viktor tudja-e megtenni, azt nem tudom, de Dánia, Hollandia és Németország biztosan más utat választ, ahogyan még nagyon sokan mások is. Erre persze lehet azt mondani, hogy nekünk nincs tengerünk meg persze azt is lehetne, hogy viszont rengeteget a napsütéses órák száma és még a szélerőműveknek is lenne dolguk, ha nem épp a közelmúltban lehetetlenítették volna el újak telepítésének a lehetőségét.

 

Sajnos biztos, hogy hiába észérvek, szakmai szempontok, a fenntarthatóság vagy épp az oroszoktól való függetlenedés fontosságának hangsúlyozása, hiába kell majd minden fronton iszonyatosan nagy árat fizetnie a társadalom egészének, Orbánék ezt az üzletet akarják és kész. Sokkal több pénzről van szó, mint az olimpia esetében lett volna, ezért foggal-körömmel ragaszkodnak a beruházáshoz.

 

„Ma nagyon sokan álmodnak jövőt az energiapolitikát illetően, de csak Orbán Viktor tudja megvalósítani.” Én meg arra gondolok, Biztosan az ő előjoga 60 éves kényszerpályára állítani Magyarországot vagy lehetséges, hogy esélyt kellene adni az ország lakosságának is, hogy ezt átgondolja.

 

Csepregi János - reflektor.hu

 

 

Te követed már az Egri Ügyeket a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!

 

 
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló