2024. április 19., Emma

Mindenki ügye

Több százezer ember számára válhat fizetőssé a magyar egészségügy a jövőben

EÜ/Népszava 2019.11.30. 00:00

Aki például munkanélküli vagy nincs bejelentett állása, állandó lakcíme, és három hónap után sem fizeti a járulékot, nem kaphat tovább ingyenes ellátást.

 

A „potyautasoktól” mentesítené az egészségügyi ellátórendszert a pénzügyminiszter törvényjavaslata, amelytől azt várják, hogy automatikusan kiszűri azokat, „akik jogosulatlanul veszik igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat.” - írta a Népszava. Potyautasként tartják számon azokat, akik nem fizetnek semmit az egészségügyi rendszer igénybevételéért, és akikért az állam sem fizet. Jelenleg azok, akik elvesztették a jogosultságukat, mert például munkanélkülivé váltak, tönkrement a vállalkozásuk, elvégezték az egyetemet, de nem találtak még munkát, esetleg háztartásbeliek, egyéni egészségügyi szolgáltatási szerződés keretében havi 7500 forintos járulékért vásárolhatnak jogot térítésmentes ellátásokra.

 

A mostani szabály az, hogy akinek rendezetlen a biztosítása, de orvosra szorul, azt ellátják, majd az adóhivatal utólag behajtja rajta az elmaradt járulékot.

 

A parlament előtt lévő, a társadalombiztosítási ellátásokról szóló törvénytervezet szerint viszont háromhavi tartozás után érvénytelenítenék az adós tajszámát, és már csak készpénz fizetés ellenében juthatna közfinanszírozott egészségügyi ellátáshoz és gyógyszerhez. Azaz már nem járulékot fizetné meg utólag ezekért a szolgáltatásokért, hanem előre a piaci árat. Ez a gyakorlatban úgy történne, hogy akiknek járulék-tartozás miatt felfüggesztik a tajszámát, azok az egészségügyi jogviszony ellenőrzéskor az eddigi piros helyett úgynevezett barna lámpát kapnak.

 

 

Körülbelül 300 ezer olyan ember van, aki most egyéni szerződéssel fizeti az egészségügyi járulékát, azaz e csoport tagjai potenciálisan is veszélyeztettek, ha bármilyen okból három hónapra kiesik a járulékfizetésük. További 400 ezer olyan magyarországi állandó lakcímmel rendelkező ember van, aki soha semmilyen egészségügyi, illetve társadalombiztosítási szolgáltatást nem vett még igénybe, ők az adóhatósághoz sem jelentkeztek be. Szakértőnk szerint egyelőre nem tudni, hogy mi lesz az ő sorsuk, ha mégis megjelennének az orvosnál.

 

Továbbá van 500 ezer piroslámpás, akiknek rendezetlen a státuszuk. Az sem egyértelmű, hogy mi lesz a sorsa annak az 50 ezer honfitársunknak, akiknek nincs állandó lakcíme, ők ugyanis, ha akarnának sem tudnának szerződni egyéni szolgáltatási járulékra. Sokan közülük diákok. Az utóbbiak esetében az sem elég, ha az oktatási hivatal igazolja, hogy hallgatók, mert a jogosultsághoz ettől függetlenül is kell az állandó lakhely. Vannak közöttük olyanok is akik eladták a házukat, ezután albérletbe kényszerültek, de oda nem engedik őket bejelentkezni.

 

(Fotók: MTI)

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló