2024. március 29., Auguszta

Mindenki ügye

Pénteken sztrájkolnak a tanárok

2019.11.30. 00:00

A holnapi, április 15-re hirdetett kétórás figyelmeztető sztrájkot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szervezi.

 

A kormány oktatáspolitikájával szembeni tiltakozások egyre nagyobb ütemben szaporodnak. Egy közös vonás azonban mindegyik esetében van: a kormány egyre gátlástalanabbul lép fel, hogy ellehetetlenítse ezeket.

 

A holnapi, április 15-re hirdetett kétórás figyelmeztető sztrájkot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szervezi, de korábban is volt már egy polgári engedetlenségi akció, amely leginkább Pukli István nevéhez fűződik. Jövő szerdán, 20-án pedig egész napos országos pedagógussztrájk lesz.

 

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke pedig egy kérést is megfogalmazott: azt, hogy április 20-án délben öt percre országszerte „álljon le az élet”. Vagyis ne legyen kiszolgálás az üzletekben, ne legyen ügyintézés a hivatalokban, álljon meg a közlekedés. Az érdekvédő szerint ugyanis ennek üzenetértéke lenne a kormány számára: ha nem működik az iskola, semmi nem működik az országban. Azoktól pedig, akik nem tudják megoldani az ötperces leállást, azt kérik, kék szalaggal vagy kék zászlóval jelezzék szolidaritásukat.

 

Napok óta hallani arról, hogy megy a vita az úgynevezett elégséges szolgáltatással kapcsolatosan. A szakszervezet vezetője gorombának nevezte a kormány magatartását a kérdésről kialakított álláspontja miatt. Elmondta,szerinte a kormány visszaél a hatalmával, és gyakorlatilag ultimátumot ad a tanároknak. Mint ismert, a sztrájkbizottság végül engedett, és tegnap egy megállapodást írt alá, eszerint valamennyi iskolában biztosítanak felügyeletet és étkezést erre a napra a gyerekeknek.

 

De ehhez, mármint a sztrájk megfelelő lebonyolításához és az elégséges szolgálgatás biztosításához kérni fogják a szülők segítségét, illetve támogatását is. Azt kérik, ha lehetséges, a gyerekeket aznap ne vigyék óvodába, iskolába.

 

Gallóné elmondása szerint arról is kaptak tájékoztatást, hogy egyes polgármesterek, valamint tankerületi vezetők hogyan próbálnak pressziót gyakorolni a sztrájkot szervezőkre, illetve a tantestületekre. Ugyanakkor hozzátette, egy jogszerűen megszervezett sztrájkban a pedagógusokat semmilyen joghátrány, negatív következmény nem érheti. Az EMMI tegnapi közleményének hitelességét elismerte, vagyis azt, hogy a sztrájk miatt egynapi munkabért valóban levonják.

 

Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint ők is munkabeszüntetést hirdetnek április 20-ra szolidaritásuk kifejezése gyanánt. Kifejtette, az átlagkeresetektől még ma is 35 százalékos lemaradásban van a szociális ágazat. Követeléseik között továbbra is szerepel, hogy a pedagógus életpályát terjesszék ki a középfokú bölcsődei kisgyermeknevelőkre, mint ahogy az a kérdés is, hogy a szociális ágazatban dolgozók számára általánosan biztosítsanak 20 százalékos béremelést. De mindenekelőtt azt szeretnék, hogy egyáltalán legyenek érdekegyeztető tárgyalások.

 

Érdemes megnézni, hogy az elmúlt napokban kormányzati oldalról milyen válaszok és reakciók érkeztek.

 

Rétvári Bence, az emberminisztérium parlamenti államtitkára tegnap reggel egy évekkel ezelőtti, 2013-as megállapodásra hivatkozva próbálta meg elkenni a jövőheti egész napos pedagógussztrájkot. Arról beszélt, hogy az általa hivatkozott megállapodásban a sztrájkbizottság lemondott a munkabeszüntetés jogáról bizonyos változtatásokért cserébe. Ez azonban nettó hazugságnak bizonyult. A tanárok azt állítják, a kormány és a pedagógusok sztrájkbizottsága között 2013-ban létrejött megállapodásban ugyan ténylegesen szerepel, hogy a sztrájkbizottság lemond a sztrájk megszervezéséről, de az kizárólag az akkori megállapodásban foglaltakra vonatkozott. Mivel a jelenlegi sztrájkköveteléseket a 2013-ban kötött megállapodás értelemszerűen nem tartalmazhatja, így az április 20-ra meghirdetett sztrájk megszervezésének nincs semmi akadálya.

 

Rétvári mondott még egy nagyot: kifejtette ugyanis, hogy sztrájkolni ugyan mindenkinek van joga, de senkinek nincs joga a gyerekek életét ellehetetleníteni, ezért a felügyeletet és étkeztetést minden iskolában meg kell oldani.

 

Mai hír, hogy Palkovics László oktatási államtitkár a Népszabadságnak adott csütörtöki interjújában kijelentette, munkajogi következményekkel nézhet szembe az a pedagógus, aki az utcán tiltakozik és nem tart órát pénteken a sztrájk kétórás időtartama alatt. Egyik „csoportba” tartozó pedagógus sem fog jól járni, hiszen az utcán tiltakozók ellen valamilyen munkajogi eljárás indulhat, a bent sztrájkolók pedig lehetséges, hogy nem kapják meg aznapi bérüket.

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló