2024. április 25., Márk

Mindenki ügye

Nem hiszi el, mennyit keresnek átlagosan a magyar NB I.-ben játszó focisták az átlagemberhez képest

2019.11.30. 00:00

Meg kell fizetni a minőséget (Bocsánat a rossz poénért).

 

Átlagosan egy magyar focicsapat a 2018-as évben 5,3 millió eurót költött el fizetésekre, vagyis az akkori év végi árfolyamon számolva 1,7 milliárd forintot - írja az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) nemrég kiadott üzleti jelentése alapján az Mfor.

 

A 2018-as, 16 százalékos növekedésnek köszönhetően az európai ligák rangsorában a 21. helyet szerezte meg Magyarország az előző évi 23. után, hazánk az akkori 42 millió euró után 2018-ban már 64 milliót költött az élvonal fizetésekre, az egy klubra vetített átlagos bérköltség 3,5 millió euróról 5,3-ra növekedett. Vagyis egyre jobban keresnek a magyar csapatok játékosai.

 

Az UEFA jelentéséből megtudható az is, hogy a teljes bérköltségből mekkora rész esik a játékosokra. Ennek aránya 2018-ban a korábbi 75 százalék után 76,5 százalékra emelkedett, az egyéb alkalmazottakra pedig értelemszerűen a bérköltség 23,5 százaléka. Ennek tükrében egy átlagos magyar csapatnál a focisták bére éves szinten 1,3 milliárd forintot emésztett fel, vagyis havi 108 millió forintot.

 

 

A Transfermarkt adatai alapján az NBI-es csapatok átlagos létszáma 33 fő volt, ami azt jelenti, hogy

 

egy magyar focista az NBI-ben 2018-ban havi bruttó 3,3 millió forintért rúgta a bőrt. Ez az akkori nemzetgazdasági átlagkeresetnek kereken a tízszerese volt.

 

Ha az egy klubra eső átlagos bérkiadást nézzük, akkor a magyar NBI-es klubok 5,3 milliós költségénél már csak az ukrán és a lengyel csapatoknál magasabb az ilyen jellegű kiadás, sorrendben 7, illetve 5,8 millió euró. 

 

Önmagában az a tény, hogy a fizetések régiós szintre kerültek, még semmi gond nincsen. A nagyobb probléma, hogy mindez nem piaci alapokon nyugvó működésnek köszönhető, hanem a töménytelen állami pénznek. A kormányzati beavatkozások (lásd adózási könnyítések, tao-támogatás), a klubok mögött álló, közbeszerzéseken felhízlalt NER-lovagok pénztárcájának és néhány milliárdnyi költségvetésből közvetlenül vagy terelve érkező közpénznek köszönhető a pénzbőség – jegyezte meg a portál.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló