2024. április 25., Márk

Mindenki ügye

Nekimegy az önkormányzatoknak az Orbán-kormány, arról sem dönthetnek majd, mi épüljön a településen

2019.11.30. 00:00

Az ellenzéki győzelmek az október 13-i választásokon felhergelték a Fideszt. Újabb jog- és feladatköröket vonnak el a településektől, még az iparűzési adó elköltését is szigorítják.

 

Bár kezdetben, szavakban békülékenynek mutatkozott Orbán Viktor miniszterelnök és a Fidesz az október 13-i önkormányzati választásokon ellenzéki vezetésűvé vált településekkel szemben, úgy tűnik, mégis elérkezett a bosszú ideje.

 

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter kedd délután egy olyan salátatörvény-tervezetet nyújtott be az Országgyűlés elé, ami tovább szűkítené az önkormányzatok 2010 óta (vagyis a Fidesz hatalomra jutása óta) már alaposan megnyirbált jogköreit, tehát az önállóságukat. Mint ismert, az Orbán-kormány az önkormányzatoktól már szép sorban elvette az iskolák és a kórházak fenntartói jogait, és államosította a hozzájuk tartozó ingó és ingatlanvagyont is.

 

Az új törvénytervezet szerint pedig elvennék az építési engedélyek kiadásának jogát is a településektől, és átadnák azt a járási kormányhivataloknak. Ezen felül pedig minden ehhez szükséges vagyont is államosítanak, vagyis az irodákat és eszközöket is.

 

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy eddig a polgármesterek által kinevezett jegyző adhatott ki első körben építési engedélyt, és csak másodfokon lehetett fordulni a kormányhivatalhoz, ha kellően meg tudták indokolni az engedélykérést. Ha átmegy a módosítás, onnnatól az önkormányzatok csak a helyi építési szabályzat alakításába szólhatnak bele, vagyis azt nem dönthetik el, mi épüljön a településen, csak azt, hogyan valósítsák meg, hogyan nézzen ki.

 

 

A másik nagy változás lehet, hogy bekerül az a passzus az érintett jogszabályba, hogy az önkormányzatoknak az iparűzésiadó-bevételeikből elsősorban a saját településük tömegközlekedését kellene finanszíroznia. Ez annyiban probléma, hogy bár az önkormányzatok eddig is adóbevételeik jelentős részét fordították erre a célra, de a törvénymódosítás után ennek sokkal nagyobb részét kellene erre használni, miközben a kormány egyetlen tollvonással csökkentheti az állami támogatást. Ez a csőd szélére is sodorhatja a nagyobb városokat, mint például Budapest vagy Pécs.

 

Az is fontos változás, hogy elvonnák a szabálysértési ügyeket a járási és kerületi kormányhivataloktól, és azokat a területileg illetékes rendőrségekhez utalnák át. Így viszont az egyik leterhelt hatóságtól a másik leterhelt hatósághoz kerülnek ezek az ügyek. Ugyanis az így is létszámhiánnyal küzdő helyi rendőrkapitányságok nagy nehézségek árán tudnák végrehajtani ezt a feladatot.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló