2024. április 20., Tivadar

Mindenki ügye

Mit tegyünk, ha hozzátartozónk koronavírusos lett? Szakemberek válaszolnak

Azonnali 2019.11.30. 00:00

Mi tegyünk, ha elkapta egy hozzátartozónk a koronavírust? Hogyan kell őt otthon gondozni? Hogyan csillapítson lázat? Mikor kell már mindenképp kórházba mennie?

 

Bár pár hete még szigorúan minden koronavírus-fertőzöttnek kórházi karanténba kellett vonulnia Magyarországon, ma már gyógyulhat otthon, akinek enyhe tünetei vannak - írja elemzésében az Azonnali. Ugyanakkor az operatív törzs korábbi tájékoztatója szerint ilyenkor is külön lakásban kell ezt tenni, vagyis első körben a családnak mérlegelnie kell, hogy külön ingatlanba tudnak-e költözni, mert ha nem, akkor érdemes a fertőzöttnek intézményi karanténba vonulnia.

 

 

Mi történik, ha egy lakásban maradok egy koronagyanús szerettemmel?

 

Ha valakiről gyanús, hogy koronavírussal-fertőzött, akkor erről telefonon kell értesítenie a háziorvosát, aki eldönti, érdemes-e rajta koronavírus-tesztet elvégezni. Ha a háziorvos szerint érdemes, akkor mentő fog érkezni az illetőhöz, de nem rögtön, hanem általában csak inkább 24 órán belül, mivel a mintavétel nem számít akut beavatkozásnak.

 

Addig is íme néhány praktikus jótanács, amit érdemes szem előtt tartani!
 

 

A beteg közelében takarjuk el az arcunkat!

 

„Az egyik legfontosabb, ha arra gyanakszunk, hogy koronavírusos a hozzátartozónk: ne menjünk a közelébe, ha nem muszáj!”

 

– kezdte az Azonnalinak Falus Ferenc (a képen, forrás: MTI) volt országos tisztifőorvos. Elmondta: ha közös ágyon osztozunk, az az első lépés, hogy költözzünk külön a koronavírus-gyanús betegtől. Ha van külön szoba, menjen oda a beteg vagy az ápoló, a lényeg, hogy ne legyenek egy helyiségben. Ehhez hasonlóan nem lehet közös sem az evőeszköz, sem a törölközők, sem semmilyen más használati tárgyuk. Ami a fürdőszoba használatát illeti: aki beteg, az a használata után mindent töröljön le fertőtlenítős ruhával a fürdőszobában, utána szellőztesse ki a helyiséget, és csak ezt követően, később mehet be oda mosakodni a következő személy, aki után ugyancsak le kell törölni mindent.

 

 

„Ha a beteg személy fekszik, és a közelébe kell menni, nagyon fontos, hogy lehetőség szerint mind a rajta, mind az ápolóján maszk legyen, ha az nincs, akkor legalább valamilyen házilag készített maszkot, sálat vagy kendőt hordjanak” – javasolta Falus. A mosható maszkot a használat után 95 fokon ki kell mosni. Alternatív esetben ezt meg lehet tenni úgyis, hogy egy kis tálkába vizet teszünk és azt a maszkkal együtt betesszük a mikróba addig, amíg a víz el nem párolog.

 

„Ha hozzá tudnak jutni az érintettek FFP3-as maszkhoz, azt az ápoló viselje, ne a beteg, mert ebből a típusú maszkból a kifújt levegőt semmi sem szűri, a szabadba távozik. A betegnek ehelyett sebészmaszkot ajánlott viselnie” – tette hozzá.

 

Hasonlóan nyilatkozott a kérdésről Havasi Gábor, Budapest egészségügyi tanácsnoka, a Momentum egészségügyi szakpolitikusa. „Az új koronavírus miatt megbetegedő, de otthon maradó betegeket mindenképpen a maximális higiénés szabályok betartásával, külön helyiségben kell ápolnia a hozzátartozónak, hogy csökkentse saját maga megfertőződésének esélyét” – írta az Azonnalinak. Ez a gyakorlatban azt jelenti: takarják el mindketten az arcukat, miközben a beteggel foglalkozik, ne érintse a szemét, orrát, száját és segítségnyújtás után mosson alaposan kezet szappannal és folyóvízzel. A gyakran érintett felületeket rendszeresen és rövid időközönként töröljék le klór- vagy alkoholtartalmú tisztítószerrel, fertőtlenítőszerrel.

 

A kézmosás kapcsán Falus Ferenc azt javasolta: minden egyes művelet előtt és után mossunk kezet, ez inkább 40, mint 20 másodpercig tartson, és meleg vagy langyos vizet használjunk.

 

Érdemes a helyes kézmosás elsajátításához megnézni az erről szóló oktatóvideókat az interneten. Sőt, azt is praktikus lehet kipróbálni, hogy az ember úgy mos kezet, hogy előtte sárral bekeni a kezeit jó alaposan, majd beköti a szemét, ugyanis ha így mos kezet, utána azonnal látni fogja, hol nem sikerült megtisztítania a kézfejét...

 


Ha kíváncsi a teljes cikkre, látogasson el az Azonnalira!

 

(Kép: Azonnali)

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló