2024. április 25., Márk

Mindenki ügye

Bemutatták a világnak Magyarország első lombikborjait – FOTÓ

2019.11.30. 00:00

Az állatok még augusztusban születtek.

 

Országosan egyedülálló tudományos sikert értek el a Szent István Egyetem Kaposvári Campus Embrió-átültető Központjának munkatársai. A létesítményben – az országban elsőként – sikerült élő szarvasmarhából petesejtleszívással, laboratóriumi körülmények között végrehajtott termékenyítéssel "lombikborjakat" létrehozni. A három murraygrey borjú augusztusban született a Lajoskomáromi Tejtermelő Kft. tehenészeti telepén – számoltak be hétfőn az egyetem honlapján.

 

A közlemény tisztázza, hogy a mesterséges termékenyítés és a mesterséges megtermékenyítés nem azonos eljárást takarnak: az előbbi esetben a nőstény testébe művi úton bejuttatott hímivarsejtek természetes folyamatok révén találkoznak és olvadnak össze a petesejttel, az utóbbi eljárásnak azonban minden apró mozzanata szigorúan ellenőrzött laboratóriumi körülmények között zajlik. Ilyenkor a szakemberek üvegcsében segítik elő az ivarsejtek találkozását, az így létrejött életképes embriót pedig ezt követően ültetik be a petesejtet adó nőstény testébe.

 

A lombikborjak a Lajoskomáromi Tejtermelő Kft. tehenészeti telepén (Fotó: szie.hu)

 

A Szent István Egyetem Embrió-átültető Központjában hat embriót ültettek be egy tehénbe, ezek közül három született meg, akiket Campus Cili, Campus Csongor és Campus Csanád névre kereszteltek a szakemberek.

 

Mint írják, a szarvasmarha szaporításában alkalmazott korszerű biotechnikai és biotechnológiai módszerek napjainkban kulcsfontosságú szerepet játszanak a tej- és húshasznú állományok genetikai előrehaladásának fejlesztésében, továbbá a kimagasló genetikai értékű donoregyedektől nyerhető ivadékszám növelésében.

 

A három lombikborjú esetében alkalmazott módszerrel csökkenthető a faj generációs intervalluma (azaz a két egymást követő nemzedék közti legrövidebb idő), a reprodukciós mutatói pedig javíthatók.

 

Lefilmeztek egy farkaskölyköt a Bükkben - VIDEÓ

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló