2024. április 19., Emma

Mindenki ügye

A kormány több tízmilliárd forint pluszbevételt remél a katás adózás átalakításából

2019.11.30. 00:00

A katázás szigorítása ellen közben már petíció indult.

 

A katás adózás szigorítását még tavaly év végén lengette be a kormány, elsősorban azért, mert elég sokan trükköznek a munkaviszony katának álcázásával. Parragh László, az MKIK elnöke június közepén azt nyilatkozta, hogy támogatná a szigorítást, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón pedig a csütörtöki kormányinfón beszélt arról, hogy idén nem változik a kata szabályozása, de a kormány olyan módosítást nyújt be, hogy a katával való visszaélések megszűnhessenek – írja az Index.

 

Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek adott interjúban beszélt a katázás szabályainak szigorításáról. Az államtitkár magyarázata szerint azért fontos a probléma, mert ha a cégek a munkaerőt nem munkaviszony keretei között alkalmazzák, hanem katás vállalkozóként, akkor nem fizetik meg a munkaviszonyt terhelő közterheket, így a dolgozóknak jelentősen kevesebb nyugdíjuk lesz, és munkajogi védelem sem illeti meg őket.

 

A módosítás értelmében az olyan katázók esetében, akik adott évben egy cégtől 3 millió forintnál több pénzt vesznek fel, a 3 millió fölötti jövedelemrészt 40 százalékos adóval sújtják majd. Izer a Magyar Nemzetnek adott interjúban hangsúlyozta, hogy az összeget azok a nagy cégek róják majd le, amelyek ma színlelt szerződéssel, a kata visszaélésszerű alkalmazásával foglalkoztatják az embereiket. Szerinte a változtatások a legtöbb katást nem érintik majd, de érdemben tisztíthatják a piaci viszonyokat.

 

Izer Norbert (Fotó: Botár Gergely / MTI)

 

Az államtitkár hozzátette: a kata mértéke nem változik, és elmondta, hogy az adónem továbbra is az Európai Unió egyik legegyszerűbb és legkevesebb terhet jelentő közteherviselési lehetősége marad, az egyetlen cél, hogy kizárják a visszaélés lehetőségét. Továbbá azt is elmondta, hogy a kormány várakozásai szerint több tízmilliárd forint is származhat jövőre az átalakításból.

 

Mint az Index írja, a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete szombat reggel kiadott közleményében keményen megtámadta a tervezetet. Álláspontjuk szerint a katázás szigorítási szándéka azért állhatott elő, mert a kormány nem értette meg, hogy a munkaviszony és a vállalkozási/megbízási jogviszony jelenleg nem választható szét. Azt írták: ideje, hogy erről Magyarországon részletes jogszabályi definíció készüljön, amire eddig se a Nemzetgazdasági Minisztérium, se a Pénzügyminisztérium nem volt hajlandó az erre vonatkozó megkereséseik ellenére sem.

 

A közleménye szerint a járvány alatt kiderült, hogy még több olyan munkakör van, aminek az ellátásához nincs szükség a fiatalok körében amúgy is elavultnak tartott munkaviszonyra, a hárommillió forintos határral és a többes katázás betiltásával pedig a kormány azokat is ellehetetlenítené, akik soha nem álltak munkaviszonban, viszont természetszerűleg nagyobb megrendelőket, ügyfeleket szolgáltatnak ki.

 

Az egyesület a szabálymódosítás ellen létrehozott petíció aláírására kért minden érintettet.

 

(Indexkép: MTI)

 

Komolyan veszik: kétmilliárdot költ a kormány az iskolaőrök kiképzésére

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló