2024. április 19., Emma

Mindenki ügye

A bentlakásos otthonok harmadát már ellenőrizték, a legtöbb helyen mindent rendben találtak

EÜ/MTI 2019.11.30. 00:00

Eddig 345 szociális és idősotthonban vizsgálódtak.

 

Elismerés és köszönet illeti munkájukért az ápolókat – jelentette ki az országos tisztifőorvos az Operatív Törzs keddi online sajtótájékoztatóján. Müller Cecília az ápolók nemzetközi napjához kapcsolódóan megköszönte az ápolók áldozatos munkáját, amelyet egész életük során végeznek. Közölte: az ápolóknak is köszönhető, hogy már 12 koronavírussal fertőzött beteget vettek le a lélegeztetőgépről a Szent László kórházban, állapotuk stabil. Az említettek közül tizenegy beteg 60 és 79 év közötti, és van egy 40 éves is.

 

Az otthonok többségében rendben találtak mindent

 

Az országos tisztifőorvos beszámolt arról is, hogy zajlik a bentlakásos szociális és idősotthonok korábban elrendelt ellenőrzése. Az intézmények egyharmadánál – 345-ben – már befejezték az ellenőrzéseket a szakemberek. Ezek közül csak két intézményben nem volt biztosítva az állandó orvosi ellátás, itt intézkedtek erről is. Ezen intézmények közül 193 alkalmazott egyéb szakorvost, például ortopédust, pszichiátert is – jelezte.

 

A munkatársak elrendelt oktatása az ellenőrzött intézmények 95 százalékában megtörtént, három esetben pedig intézkedtek arról, hogy nem állhatnak úgy munkába az ott dolgozók, hogy nem történik meg egészségügyi ellenőrzésük. 

 

A tárgyi feltételek – veszélyeshulladék-kezelés, egyéni védőfelszerelések, az ápoláshoz, gondozáshoz szükséges eszközök megléte, a fertőtlenítés és a mosogatás szabályai – a vizsgált intézmények döntő többségénél biztosítottak voltak, csak néhány esetben tártak fel hiányosságot.

 

Az eddig vizsgált 345 intézmény közül 273-ban nem kellett semmilyen intézkedést hozni

– emelte ki Müller Cecília, hozzátéve: rendszeressé fogják tenni ezeket az ellenőrzéseket, és nem kizárt, hogy jogszabály-módosításra is szükség lesz.

 

Ellenőrzés a Bonyhádi Gondozási Központban (Fotó: Sóki Tamás / MTI)


A szakember beszélt a kórházak új beutalási rendjéről is. Mint mondta, csökkent az új fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma, ezért vissza lehet térni a járvány kezdetekor alkalmazott beutalási rendhez. Kifejtette: az új beutalási rendnek megfelelően az új, súlyos állapotú koronavírus-fertőzötteket immár két fővárosi intézménybe, a Dél-pesti Centrumkórházba (Szent László kórház) és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe kell szállítani.


Jelenleg 35 kórházban ápolnak koronavírus-fertőzött betegeket országszerte, de azért, hogy ezek az intézmények is vissza tudjanak téri a teljes körű egészségügyi ellátáshoz, centralizálták a koronavírusos betegek ellátását.

 

Azokat a betegeket, akik jelenleg is kórházi ápolásra szorulnak fertőzöttségük miatt, nem kell a budapesti intézmények valamelyikébe szállítani, de ha ezt az adott kórház kéri, telefonos konzultáció után a két intézmény közül az egyik fogadja majd a betegeket

– mondta.

 

Kérdésre válaszolva az országos tisztifőorvos elmondta azt is, hogy van elegendő donor a vérplazma-kezelésekhez.

 

Szerdától csak elektronikusan nyújthatók be a beutazás méltányossági kérelmei

 

Kiss Róbert rendőr alezredes, az Operatív Törzs ügyeleti központjának munkatársa a sajtótájékoztatón elmondta: szerdától csak elektronikusan nyújthatók be a személyforgalomra vonatkozó beutazási szabályok alóli felmentés iránti méltányossági kérelmek. Az alezredes hangsúlyozta: a méltányossági kérelmeket kizárólag magyarul és csak elektronikusan lehet benyújtani. Az egy háztartásban élőknek elég egy dokumentumot kitölteniük, abban indokolni kell a méltányossági kérelmet, lehetőség szerint okirattal is igazolva.

 

A különös méltánylást érdemlő esetek között említette a részvételt magyarországi hatósági eljárásban, az üzleti tevékenységet vagy a munkavégzést a megfelelő meghívólevéllel, az egészségügyi ellátás igénybevételét beutalóval és a tanulók vizsgakötelezettségének teljesítését. Méltányolandó beutazási indokként jelölte meg tovább azt is, ha a kérelmező a magyarországi fuvarozási feladat kiindulási pontjára szeretne eljutni, valamint a közeli hozzátartozó temetésén akar részt venni. Hozzátette: az elektronikus ügyintézéshez szükséges űrlapok a rendőrség honlapján elérhetők.

 

Látogatók a vasárnap újranyitott pécsi vásártéren (Fotó: Sóki Tamás / MTI)


Kiss Róbert elmondta azt is, hogy 421-re nőtt az önkéntes elektronikus ellenőrzést vállaló, hatósági házi karanténban lévők száma. Hétfőn 629 hatósági házi karantént rendeltek el, jelenleg 11.016 van érvényben. Hétfőn 40 esetben intézkedtek a hatósági házi karantén szabályait be nem tartókkal szemben.

A vidéken elrendelt védelmi intézkedések betartásának ellenőrzése során hétfőn 84 emberrel szemben kellett intézkedniük, ebből 69 figyelmeztetéssel zárult, 5 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, és 10 feljelentést tettek. Szólt arról is, hogy 352-re emelkedett a járványüggyel összefüggésben elrendelt büntetőeljárások száma. Ezek közül 86-ot rémhírterjesztés, 27-et közveszéllyel fenyegetés, 111-et csalás és 21-et járványügyi szabályszegés miatt indítottak, és összesen 66 gyanúsítottat hallgattak ki.

 

Az alezredes egy kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy az Operatív Törzs által közzétett adatokban a fertőzöttek, halottak és gyógyultak is lakcím szerinti besorolásban szerepelnek.


A belépő teherforgalomban Tompánál két, Röszkénél három, Csanádpalotánál egyórás a várakozás, a belépő személyforgalomban pedig Nagylaknál van kétórás várakozás.

 

(Indexkép: Sóki Tamás / MTI)

 

Országos tisztifőorvos: Magyarországon a járvány idején sem halnak meg többen, mint máskor

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló