2024. április 19., Emma

Eger ügye

Eger nem fél a Fidesztől: nagyon sokan tüntettek a rabszolgatörvény és Orbánék ellen – Összefoglaló

2019.11.30. 00:00

A tömeg a kormánypárt székháza elé vonult, de békés maradt a rendezvény, elmaradtak a provokátorok.

 

Már kezdésre is nagyon sokat gyűltek össze Egerben a Pyrker téren, az Országzászlónál, ahol öt órakor indult a helyi civil szervezetek és mind az öt ellenzéki párt - az MSZP, a Momentum, az LMP, a DK és a Jobbik - által szervezett tüntetésre, amelyet a munkavállalók számára a Fidesz által megszavazott, évi 400 túlórát is lehetővé tevő "rabszolgatörvény" ellen hirdettek meg.

 

Nehéz megbecsülni, nem de nem kizárt, hogy nagyjából ezren is vonultak az egri Fidesz székházához, ahol a hivatalos befejezésig békésen tüntettek az emberek. Korábban arról értesültünk több forrásból, hogy provokátorok fognak megjelenni a demonstráción, hogy megdobálják a pártszékházat, így állítva be a tüntetést erőszakosnak. Ám a figyelmeztetés használt, egyetlen maszkos, csuklyás bajkeverő sem rendetlenkedett a helyszínen. Természetesen a fideszes propagandasajtó és a majdnem azon a szinten működő városi tévé késő estig tudomást sem vett az eseményről, de ez nem meglepő tőlük.

 

A Pyrker téren volt a gyülekező

 

Fotó: MTI 

 

A tömeg Mirkóczki Zita szocialista önkormányzati képviselő és egy helyi civil, Edelényi Márta beszéde után a Pryker tértől vonult végig az egri belvároson, a Széchenyi utcán, majd a Rákóczi úton. Még a téren Mirkóczki Zita az országban burjánzó korrupcióról szónokolt, amely Egerben is érzékelhető, elég csak arra az eltűnt 1,1 milliárd forintnyi, döntő többségében közpénzre gondolni, amely az egyik egri alapítvány kasszájából hiányzik. Edelényi Márta egyebek közt arra hívta fel a figyelmet, hogy muszáj minél több embernek kiállnia azért, hogy változást lehessen elérni, mert ha nem teszünk semmit, akkor a Fidesz uralma mindent elsöpör.

 

 

A vonulás során folyamatosan zengett a "Mocskos Fidesz!", az "Orbán takarodj!" és a "Nem hagyjuk!" rigmusa. A tömeg elején egymás mellett ment az összes egri ellenzéki párt egy-egy képviselője, ők és a többi felszólaló tartotta a molinót.

 

 

 

 

"Habis, takarodj!" 

 

A Fidesz egri irodájánál egy rakás beszéd volt még, ezek többnyire ültek is, sikerült megszólítani és végig aktívan tartani a tömeget. Az első felszólaló az LMP-s Komlósi Csaba volt, az önkormányzati képviselő rögtön úgy indított, hogy "Habis, takarodj!", ezt egy darabig vele skandálta a tüntető tömeg is. A helyi politikus elmondta, hogy szerinte jobb lenne, ha otthon lehetne mindenki a családjával, mert az azt jelentené, jól mennek az országban a dolgok. De ez nincs így, és annak örül, hogy Egerben ilyen sokan megmozdultak. Többször utalt rá, hogy Orbán Viktorék hatalmas bűne, hogy másodrendű polgárokként tekintenek azokra, akik nem rájuk szavaztak. Biztatta a tömeget, hogy folytassák a tüntetést és a küzdelmet. Szerinte ha együtt maradnak, többséget tudnak szerezni Egerben. "Az emberek hatalma nagyobb, mint a hatalmon lévő embereké" – így adta át a szót Komlósi.

 

Egy helyi pedagógus is felszólalt, egyebek közt arról beszélt, hogy a Fidesz a diákokból engedelmes, bólogató rabszolgákat nevel, szándékosan, ez a mai közoktatás lényege. A DK-s önkormányzati képviselő, Földvári Győző is felszólalt, ő felsorolta, mi mindent vett el már tőlünk a Fidesz, "Sokat tűrtünk, sokat nyeltünk, sok mindent elvettek tőlünk". Szerinte a magyar embernek már így is annyit kell dolgozni, hogy alig tud a családjával lenni, erre le akarják nyomni a torkunkon a rabszolgatörvényt. Az egri önkormányzati képviselő szerint a fideszes politikusok úgy fogadták el ezt a törvényt, hogy szinte alig van köztük olyan, akinek volt normális munkahelye valaha. Kiemelte: hallassuk a hangunkat és vegyük kezünkbe a saját sorunk irányítását, "tiltakozunk az államosított lopás ellen". 

 

 

A Jobbik országgyűlési képviselője, Mirkóczki Ádám is szót kapott. Beszélt a helyi és országos fideszes propagandasajtóról, arról, hogy már biztos Egerben is fogalmazták a beszámolót a tüntetésről, amelyen "13 sorosbérenc randalírozott". "Fontos, hogy ti most itt vagytok, látjátok a valóságot és ezt tovább is fogjátok adni" – szólt a tüntetőkhöz. Nem lehet többé megengedni azt, hogy egy narancssárga nagyúr megmondja, ki legyen a portás és ki legyen az igazgató –  hangsúlyozta. Szerinte példaértékű volt a mostani tüntetés, mert még nem fordult elő Egerben ilyen méretű összefogás a Fidesz ellen. Kiemelte: ha lementek az ünnepek, akkor január elsejével folytatni kell. "Nem külön, nem egymás ellen, hanem egységben, közösen. Magunkért, a családjainkért, a városunkért, a jövőnkért" – zárta a beszédét. A tömeg válasza ez volt: "Folytatjuk!".

 

"Megfogadjuk, hogy harcolni fogunk értetek"

 

Farkas Zsuzsanna, a SZETA képviseletében elmondta: jövőre, 2019 októberében lesz 100 éve annak, hogy a nemzetközi munkaügyi szervezet elfogadta a napi 8 óra munkaidőt. Ez gyorsan nemzetközi normává vált, az új törvények védték a munkavállalók jogait, védték a munkanélkülieket az éhhaláltól. Ezeket a jogokat nem a politikusok adományozták az embereknek, hanem az emberek harcolták ki. De mi történt a Fidesz-rezsim alatt? Lépésről-lépésre csorbították a munkavállalók jogait, eltörölték a magánnyugdíjpénztárakat, szétzilálták a szociális támogatások rendszerét, 3 hónap után nincs munkanélküli segély. „Ne felejtsék el, az államnak nincs pénze, az állam azzal gazdálkodik, amit adóként, járulékként befizetünk. Ne hagyjuk, hogy elvegyék, maradék jogainkat!” – mondta beszédében Farkas Zsuzsanna.

 

Mikó András, a Momentum megyei elnöke elmondta, nem kezdi el sorolni a Fidesz bűneit, mert akkor reggelig állhatnának itt. "Nem tud minket megtörni Viktor. Orbán Viktor rendszere a megosztásra, a megosztottságon alapuló félelemre épül" – közölte Mikó, aki elmondta, négy napon át tüntettek Budapesten, amikor Donáth Annát, a párt elnökségi tagját egyszer csak "elrabolták tőlük a rendőrök". Ekkor száz momentumos kerekedett fel, és mínusz 7 fokban vártak a rendőrörs előtt. "Az emberek forró teát, pokrócot, ételt hoztak nekik. Donáth Annát kiengedték, mert a hatalom rájött, hogy együtt legyőzhetetlenek vagyunk. Nem a pártokban hiszek, hanem bennetek, egyszerű dolgozókban, szülőkben, unokákban hiszek. Fogjátok meg egymás kezét, hogy ne az legyen, hogy hazamegyünk, és nem történik semmi, igérjük egymásnak, hogy létrehozunk egy közösséget, ami akkor sem fog feloszlani, ha hazamegyünk. Megfogadjuk, hogy harcolni fogunk értetek, harcolni fogunk a független sajtó megmaradt hasábjain, minden városban Heves megyében addig, amíg lesznek emberek, akik félnek ettől a rendszertől, amíg eljön a szabadság. Köszönjük hogy itt voltatok".

 

Rabok tovább nem leszünk!

 

 

A tüntetés végén sokan láncokat helyeztek el a Fidesz egri székházánál, amely a demonstrációt szervezők ötlete volt és félre nem érthetően azt jelképezte, hogy az emberek nem akarnak a Fidesz "rabjai", Orbán Viktor hatalmának játékszerei lenni. 

 

 

Portálunk helyszínen tartózkodó munkatársa azt is megleste, hogy az egri Fidesz Rákóczi úti székházában a kormánypárt helyi és megyei vezetői bent lapítottak, miközben kint ellenük is tüntettek. Ott volt Eger alpolgármester, Martonné Adler Ildikó is és Oroján Sándor, az egri Fidesz alelnöke is. Erről egy fotót is készítettünk, íme: 

 

Fotó: Egri Ügyek

 

A tüntetésen nem volt semmilyen rendbontás, a rendőrök is korrektek voltak. Pontos számról nehéz beszélni, de nagyjából ezer környékén lehettek. Egy biztos, az egriek is megmutatták, hogy képesek kiállni magukért, hiszen az utóbbi évek legnagyobb ellenzéki demonstrációja volt szerda este Egerben.

 

A tüntetésről élő videóval is jelentkeztünk és percről-percre frissülő szöveges tudósítással is, amelyek IDE KATTINTVA visszanézhetők.

Elkezdődött a rabszolgatörvény elleni tüntetés Egerben, kövesse ÉLŐ VIDEÓS közvetítésünket!

Sosem látott tömeg gyűlt össze békésen tünteni. Az emberek a fidesz székház előtt vetettk le rabláncaikat. Már kezdésre is nagyon sokat gyűltek össze Egerben a Pyrker téren, az Országzászlónál, ahol öt órakor indultt a helyi civil szervezetek és mind az öt ellenzéki párt - az MSZP, a Momentum, az LMP, a DK és a Jobbik - által szervezett tüntetésre, amelyet a munkavállalók számára a Fidesz által megszavazott, évi 400 túlórát is lehetővé tevő "rabszolgatörvény" ellen hirdettek meg.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló