2024. április 26., Ervin

Eger ügye

A Fidesz mindent megmérgez, ellehetetleníti a normális közéletet – interjú Komlósi Csabával (LMP)

Kondor András 2019.11.30. 00:00

A Lehet Más a Politika jelöltje szerint a fideszes Nyitrai Zsolt helyi kiskirályként viselkedik, a politikus úgy véli: az emberek egy élhető országot szeretnének, és nagyon elegük van a kormány szócsöveiből áradó hazugság- és gyűlöletözönből.

 

Mikortól politizál, hogy került kapcsolatba az LMP-vel?

 

Közéleti kérdésekkel, politikával a késő Kádár-kor nyomasztó és szűkös világában, a

’80-as évek végén kezdtem aktívan foglalkozni. Főiskolásként vettem részt a rendszerváltás időszakának diákmegmozdulásaiban, tagja lettem a Főiskola Tanácsnak, foglalkoztam hallgatói érdekképviselettel, szerkesztettem újságot, de szerveztem kulturális programokat is. Ezzel párhuzamosan kapcsolatba kerültem az Egerben akkor szerveződő ellenzéki pártok egy részével.

Az LMP azonban egy jóval későbbi történet. A rendszerváltást követően úgy gondoltam, hogy megteremtődtek a demokratikus közélet alapjai, és a továbbiakban aktív közéleti szerepvállalásra nincs szükség, ezt csinálják azok, akiknek ehhez van igazán tehetségük, akik számára ez a legfontosabb, én pedig azzal foglalkozom, ami engem érdekel, amit szeretek.

Folytattam a tanulmányaimat, szereztem három diplomát, és később állást kaptam az egri főiskolán.

Csak jóval később jöttem rá, hogy mennyire naiv voltam, mekkorát tévedtem a rendszerváltás, az első parlamenti választások örömteli évében. Az MSZMP és az új pártok egy részének paktumaként kialakított demokratikus jogrendet a társadalmunk, az emberek soha nem érezték a sajátjuknak, nem küzdöttek meg lépésről-lépésre annak vívmányaiért.

Így aztán az ún. politikai elit a demokratikus kulisszák mögött gátlástalanul kiárusította, szétlopta az országot. A remélt gazdasági-társadalmi fejlődés jórészt elmaradt, a jóllét és a jó társadalmi közérzet illúziója szertefoszlott.

Az LMP-vel 2009-ben kerültem kapcsolatba. Néhány hónapos külföldi tartózkodásból hazatérve, ebben a pártban láttam meg a változás esélyét, a változtatás lehetőségét.

 

Volt más párt is, amely tagja lett volna akkor?

 

Nem voltam más párt tagja ezt megelőzően. Részt vettem ugyan – és ezt ma már némileg kínos kimondani – a Fidesz egri csoportjának alapításában. Ugyanakkor a Fidesz nem pártként, hanem ifjúsági szervezetként jött létre, a pártba már nem léptem be, munkájában nem vettem részt. És persze az a Fidesz, még nem ez a Fidesz volt...

 

Azóta kicsit változott a mostani pártja is, jó az irány ön szerint?

 

Minden szervezet alakul, változik, fejlődik. Vannak olyan fejlemények, amik örömmel töltenek el, és vannak olyan változások, amelyek ellen az LMP elnökségének tagjaként küzdök.

A jelenlegi választási rendszer olyan kényszereket teremt, olyan nyomást helyez az ellenzéki pártokra, amelyek azok normális működését meglehetősen megnehezítik. Ez a helyzet az LMP-t is deformálja, eredeti küldetése ellenében hat.

 

Mit gondol a jelenlegi fideszes egri vezetésről és ellenfeléről, Nyitrai Zsoltról?

 

Mint azt korábban is elmondtam, azt látom, hogy amolyan helyi kiskirályként, hűbérúrként viselkedik, mintha övé lenne ez a körzet. Igyekszik a fejlesztési forrásokon és a pozíciókba ültetett emberein keresztül kezében tartani a választókerületet, és tulajdonképpen a megyét is. Mintha ő és nem az adófizetők pénzéből a magyar állam, vagy az Európai Unió biztosítaná ezeket. Ugyanakkor gondosan próbál ügyelni arra is, hogy konkrét problémás ügyekben a neve nehogy előkerüljön, pedig tudjuk, hogy igazából ő áll számos döntés mögött.

 

Önkormányzati képviselőként is dolgozik, a színfalak mögött is megy az acsarkodás, vagy még azért szót lehet érteni a helyi fideszes politikusokkal?

 

Általánosságban szólva nem ápolok jó kapcsolatokat a fideszes “kollégákkal”, városvezetéssel. Természetesen betartom az alapvető együttélési, udvariassági szabályokat, de viszonyunk meglehetősen hűvös, szinte kizárólag hivatalos jellegű. Természetesen vannak különbségek, hiszen nagyon különböző emberek alkotják a közgyűlés Fidesz frakcióját, a városvezetést.

 

Simán a szemébe néznek egy-egy hazugság vagy tudatos lejáratás után?

 

Nem, nem néznek a szemembe. Azok, akik a prímet viszik ilyen ügyekben, nem igazán szoktak más körülmények között beszélgetésbe elegyedni velem. Legfeljebb köszönnek vagy fogadják a köszönésemet.

 

Ön szerint melyek a választókerület főbb problémái, és ezekre milyen megoldási javaslatai vannak?

 

A választókerület legfontosabb problémái az általános, országos gondok leképeződései. Vagyis annak a gazdasági-társadalmi helyzetnek a leképeződései, amelybe a korábbi és a jelenlegi kormányok áldásosnak nem nevezhető tevékenysége vitte az országot.

A demográfiai problémák, a fiatalok elvándorlása, az elöregedés, a jövedelmi- és a lakáshelyzet, az oktatás és az egészségügy problémái országos szintű megoldást kívánnak. Az LMP programja ezekre tesz javaslatot. A helyi erőforrásokra és a kis- és középvállalkozásokra építő gazdaságfejlesztés, az alacsonyabb keresetűekre kisebb terhet rovó adópolitika, bérlakásépítések, egy a XXI. század igényeihez igazodó oktatási és egészségügyi rendszer stb. a választókerületben élők gondjain is enyhítenének.

De egyébként azt is gondolom, hogy egy országgyűlési képviselőnek nem elsődlegesen egyedi dolgokban kivételes eljárásokat elérő “kijáróemberként” kell funkcionálnia, hanem a helyi problémákat becsatornázva, a törvénykezés szintjén kell hatnia a választóinak életére.

 

 

Eddig a kampánya során milyen visszajelzéseket kapott, az emberek min szeretnének változtatni?

 

A velünk szimpatizálóknak elege van az Orbán-kormányok és a Fidesz tevékenységéből, egyszerűen változást, pozitív változást szeretnének. Persze, ha hosszabban beszélgetünk, akkor kibomlanak ez egyéni konfliktusok. Hallunk a külföldön élő ritkán látott unokákról, az alacsony öregségi vagy az elvett rokkantsági nyugdíjakról. Beszélnek a megélhetés gondjairól, az egészségügyben tapasztaltakról, lopásról, korrupcióról, a fideszes hűbérurak viselt dolgairól.

Egy élhető országot szeretnének, és nagyon elegük van a kormány szócsöveiből áradó hazugság- és gyűlöletözönből.

 

Mit gondol arról, ahogy Egerben is hasít a kormánypropaganda? A Fideszhez köthető lapok mintha válogatás nélkül állnának be olykor az ízléstelenség határát súroló közlésekbe.

 

A “polgári Magyarország”-ot, mint politikai terméket felváltotta a “migráció”, mint politikai termék. A kormány és Fidesz szakpolitikai programok helyett egyetlen dologról beszél, arról, hogy majd ő megvéd bennünket, attól a borzalomtól, ami a “nyugatot” már elborította.

Nyilván globális szinten és hosszútávon ez a kérdés nem bagatellizálható el, de ahogy hamis vagy tendenciózusan összeválogatott információk tömegével árasztják az országot, ahogy ezen keresztül félelmet és gyűlöletet keltenek, az mindent megmérgez, ellehetetleníti a normális közéletet.

 

Gondolta volna néhány éve, hogy Egerben fideszes politikusok a laktanya előtt sajtótájékoztatót tartanak arról, hogy menekülteket költöztetnének oda az ellenzékiek, így ön is?

 

Egyrészt eszembe nem jutott, másrészt nyilvánvaló hazugság. Meg lehet nézni a migrációval kezelésével kapcsolatos javaslatcsomagunkat, ami köszönőviszonyban sincs a Fidesz által nekünk tulajdonított javaslatokkal. Ezt persze ők is tudják, de úgy vélik, ez belefér, ha ennek révén újra kormánytöbbséget szerezhetnek. A kormányzati kommunikációs karanténban élők előbb-utóbb sajnos el is hiszik ezeket az állításokat.

 

Egy ilyen közegben mit tehet egy ellenzéki képviselő? Milyen eszközei vannak?

 

Az eszközeink meglehetősen korlátozottak. Megpróbáljuk a még meglévő nyilvános csatornákon megismertetni a saját véleményünket, javaslatainkat, és cáfolni a hazugságokat, rámutatva az ezek hátterében zajló tisztességtelen vagyonszerzésre, korrupcióra. Az azonban világosan látszik, hogy a kormánypárt csak arra a valamivel több mint 2 millió emberre koncentrál, akiktől a választási győzelmet várja. Őket szinte lehetetlen elérnünk.

 

Volt olyan pillanat, amikor elgondolkodott, hogy visszalép valaki javára?

 

Nem. Úgy vállaltam el a jelöltséget, hogy tudtam, végigcsinálom. Azt gondolom, az LMP programja tényleges megoldást nyújt az ország gondjaira, és ezt a programot fel kell tudnunk kínálni a választóknak. Ők pedig majd eldöntik, hogy szavaznak-e rá vagy sem. Azt hiszem, elsődlegesen ez egy párt és egy párt jelöltjének a dolga.

 

Az nem lesz kicsit kellemetlen, ha netán a legesélyesebb ellenzéki jelölt annyival marad alul, mint amennyit ön kapott?

 

Ez az esélyes jelölt dolog némileg túl van misztifikálva, most ellenzéki oldalon minden e körül forog. Mindenféle oldalak és saját maguk által felkent megmondó emberek akarják megmondani, hogy kire kell szavazni. Én meg azt gondolom, hogy a választóknak megvan a magukhoz való eszük és majd ők eldöntik, hogy kire szavaznak és miért. Én képviselőjelöltként pedig tudomásul veszem ezt.

Egyébként bizonyos felmérések szerint én vagyok ellenzéki oldalon a legkevésbé elutasított jelölt, azaz nagy valószínűséggel rám szavaznának át legkönnyebben más ellenzéki pártok szimpatizánsai, ha saját pártjuk jelöltje nem indulna. Vagyis nem biztos, hogy a legmagasabb primer támogatottsággal rendelkező jelölt automatikusan az, aki a legesélyesebb.

 

Milyen eredményre számít április 8-án, mivel lenne elégedett?

 

Szeretném az LMP számára a parlamentbe kerüléshez a lehető legtöbb listás és töredék szavazatot “szállítani” és nem mellesleg örömmel látnám, ha nem Nyitrai Zsolt nevetne a végén. Ehhez viszont a lehető legmagasabb részvételre van szükség, tehát mindenkinek, aki változást szeretne, el kell mennie szavazni, mert van esély változtatásra úgy helyileg,  mint országosan!

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló